Prima pagină » Discutii despre cactusi » Metode de cultivare a cactusilor in sere.

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Regim termic in sera
MesajScris: Joi Ian 19, 2012 11:21 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Salut prieteni !

Vreo 3 ani am tinut cam 5C in sera peste iarna. Anul asta in noiembrie, m-a surprins un ger de -9,5 C, sera avand doua panouri opuse deschise. Temperatura in sera a coborat la -4,5C.

Eram cam ingrijorat, dar se pare ca am avut pierderi minime:
- un Aeonium a ramas fara frunze (tulpina este lemnoasa, s-ar putea sa fi supravietuit)
- un Cereus lanos (nu-mi vine in minte specia, va zic mai tarziu) cu varful ars;
- o Opuntie (cred ca tunicata) distrusa aproape total.

In rest spre surpriza mea nu au parut sa fie afectate nici euphorbiile, nici alte Aeonium, alte suculente. O sa incerc sa caut imaginile, sa vedeti cu a stat treaba.

In fine, ideea este ca am decis sa cobor temperatura minima la 0C, cred ca exista mai multe avantaje (in afara de cele economice :) ). Ce parere aveti ?

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Regim termic in sera
MesajScris: Joi Ian 19, 2012 12:16 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut Liviu,

Cred că 0 grade este un pic puțin. Deși fără umiditate cred că cactușii vor rezista. Mă îndoiesc de Myrtilocactus și Melocactus. Nu știu suculentele ce vor face pe o perioadă mai lungă. Continuă cu această temperatură, măcar vom avea de învățat de la cineva, dacă ne spui rezultatul la primăvară.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Regim termic in sera
MesajScris: Joi Ian 19, 2012 12:26 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Salut Liviutz,

NU! (Sau in orice caz nu pentru toate plantele) Un -4 grade intamplator este una, o minima de 0 grade in fiecare noapte este cu totul altceva. Ravagiile vor fi mai mari decat atat.

Aeonium are toate sansele sa-si revina.

Numai bine,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Regim termic in sera
MesajScris: Vin Ian 20, 2012 10:01 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Buna Liviutz,
Depinde ce specii ai.Plante precum Copiapoa, multe din Eriosyce, multi columnari, ferocactusi din centrul Mexicului, multe Matucana etc vor muri sau vor fi desfigurate cu acest regim.
Parerea mea e ca e foarte riscant si nu te sfatuiesc sa incerci.Stiu ca e mai ieftin, ma ustura rau de tot si pe mine factura la sera (cam 3-4000 lei/an), dar decat sa pierd munca de 10 ani si plante mai sensibile valorand 20 000 de lei, mai bine platesc factura anuala.
+5 grade noaptea e un minimum necesar pentru plante cum ar fi Matucana madisoniorum, Ferocactus flavovirens, robustus, latispinus, macrodiscus, pilosocereusi etc. si prea putin pentru epifite.

_________________
Cristi


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Regim termic in sera
MesajScris: Sâm Ian 21, 2012 11:26 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Salut prieteni !

Am sa tin cont de sfaturile voastre - cel putin partial ! :)

Realitatea este putin mai nuantata: masor temperatura in cel mai rece colt al serei, aproape de nivelul solului. Rezulta ca cel putin 70% din plante nu "beneficiaza" de racoarea maxima, caci pe peretele opus am caloriferele, iar la 2 m inaltime am "terasele" - in care sunt mare parte din plantele la ghivece.

In plus, 0 grade reprezinta recordurile negative (in afara de un -4,5C accidental de care va ziceam), indeobste am cel putin 5C. Dar nu este prima oara cand temperatura scade la 0C, ba cred ca a fost si putin sub in anii trecuti, si n-am remarcat pierderi de frig.

Dar pe de alta parte, sunt pe pozitia lui Siuka, am chef sa fac niscai experimente - si asa am prea multe plante dupa parerea mea ! :)
E clar ca cei mai sensibili dintre cactusi sunt cei cubanezi (melo si disco) si cei brazilieni (columnarii indeobste). Am un singur melo - un cristalophylus cu cefalium - care a rezistat si in anii trecuti. In schimb, va ziceam ca a inghetat varful unui Pilosocereus pachycladus, mai ales in conditiile in care cresterea lui nu era viguroasa. Uite poza de cand l-am cumparat (incerc inca sa gasesc pozele facute cu dauna):
Imagine

Un "secret" exista: cresterile lente, cu celule mici si compacte, rezultate fie din sol exclusiv mineral fie din sol vechi, epuizat, fac ca planta sa fie mai rezistenta la frig. De obicei, planta ingheata de la varf si de acolo se propaga distrugerea.

Bine, asta ar fi cu cactusii, dar explicati-mi cum de rezista toate suculentele subtropicale, Aeonium, Euphorbia, Crassula, etc !

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Regim termic in sera
MesajScris: Sâm Ian 21, 2012 4:43 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Citat:
Un "secret" exista: cresterile lente, cu celule mici si compacte, rezultate fie din sol exclusiv mineral fie din sol vechi, epuizat, fac ca planta sa fie mai rezistenta la frig


Consider că este normal ca o plantă sănătoasă, care nu este ”dădăcită”, răsfățată cu ”bunătăți” artificiale să fie mai rezistentă la frig și arsuri solare, la dăunători.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România