Prima pagină » Discutii despre cactusi » Prezentarea cactusilor din cultura

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cactuşi coloraţi
MesajScris: Mar Mar 24, 2009 10:07 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut

Cactuşii coloraţi sunt forme interesante în primul rând din punct de vedere comercial. Poate şi din punct de vedere estetic

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Conţin cantităţi reduse de clorofilă care în unele cazuri pot fi concentrate în diferite părţi ale plantei.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mar 26, 2009 12:17 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Sâm Feb 28, 2009 4:31 pm
Mesaje: 41
Buna seara

Foarte frumosi acesti cactusi colorati. Am mai vazut cactusi colorati dar erau toti de o singura culoare şi erau altoiti pe un alt cactus. Este interesanta simetria culorilor la uni dintre ei, parca ar fi sincronizate. Oare nu sunt vopsiti ?

Annia


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Cactusi colorati!
MesajScris: Sâm Mar 28, 2009 7:29 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 31, 2008 9:14 pm
Mesaje: 135
Localitate: Satu Mare
ImagineImagine
ImagineImagine
Alti cactusi colorati! Printre care trei sunt ai mei ;) Urmatoarele trei sunt din colectiea personala
ImagineImagineImagine
Gymnocalycium mihanovichii var. fridrichii______Gymnocalycium mihanovichii var. fridrichii f. aurea_Gymnocalycium mihanovichii var. fridrichii f. variegata

ImagineAstrophytum easter

_________________
AlexT.


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Apr 03, 2009 7:15 pm
  


Membru din: Lun Dec 15, 2008 5:58 pm
Mesaje: 63
Buna seara domnule Tar!
Interesante fotografiile; daca se poate imi puteti spune unde sunt facute? Tenerife, sau Ungaria. Va multumesc frumos!
Cu respect, Mihai.


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Apr 05, 2009 3:27 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut Misu

Fotografiile au fost făcute în Tenerife şi din câte am înţeles plantele nu erau de vânzare. S-ar putea ca Annia să aibă dreptate. Am văzut anul trecut la Expoflora din Baia Mare cactuşi vopsiţi.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Apr 05, 2009 6:54 pm
  


Membru din: Lun Dec 15, 2008 5:58 pm
Mesaje: 63
Buna seara domnule Tar!
Cine a facut gogomania asta cu vopsitul... de obicei ma intalneam cu cactusii de la Metro/Brico etc intepati cu tot felul de ace sau cu imortele lipite cu nu stiu ce adeziv....!? In orice caz cei din Tenerife sunt forme clorofil deficitare , sigur nu sunt vopsiti...
Cu respect, Mihai.


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Apr 07, 2009 11:30 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Unele variegate au aparut in mod spontan, altele cred ca pot fi obtinute din plante normale tratate cu anumite substante (nu stiu care sunt acele substente si nu stiu nici daca efectul e permanent sau numai pe portiunea tratata), altele probabil ca sunt si vopsite.
Ca si comerciant trebuie sa iti respecti clientul. Adica daca vinzi cactusi cu flori lipite pe ei, nu spune ca sunt cactusi infloriti. E reclama mincinoasa. Din pacate lumea nu are educatie in acest sens si e sistematic pacalita. Si dupa ce o astfel de planta ii moare, omul mai are inca si mustrari de constiinta si se gandeste ca e vina lui ca a murit. ori uneori aceste plante sunt livrate 'cu moartea in ele', ca florile taiate.
Fac o paralela: un prieten a cumparat pentru gradina proprie de la un garden center vreo 20 de conifere frumoase, specii diferite, importate din Olanda sau Ungaria. Imediat a cumparat si cateva produse pe sol natural aici in Romania si le-a plantat amestecate. Cele importate au murit cam 80% in primul an, din cele autohtone a murit una pusa din neatentie intr-un loc unde era moloz cu var de la o constructie demolata intre timp. El s-a lamurit acum. Din pacate multi altii nu isi dau seama nici chiar cand o patesc pe propria piele.

_________________
Cristi


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Apr 07, 2009 8:10 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Este un fenomen interesant la aceste forme colorate: lăstarii întodeauna vor avea culoarea identică cu culoarea zonei de pe plantă de unde provin şi vor păstra trăsăturile părţi respective. Mă refer la formele spontane care apar, nu la cele obţinute artificial.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Exact
MesajScris: Joi Apr 09, 2009 4:13 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 31, 2008 9:14 pm
Mesaje: 135
Localitate: Satu Mare
Buna!

Asta am observat si eu la Gymnocalycium mihanovichii var. fridrichii f. variegata
Daca o singura coasta era neagra si pe aceea iese lastari, erau in totalitate negri, iar de iesea lastarul pe o coasta rosie atunci si lastarul era.
Dar nu tot timpul tine regula asta.
Atasez doua imagini:
Imagine
In prima se vede clar ca un lastar negru iese din coasta rosie.
Imagine
In a doau este lastarul luat de pe planta mama (adica prima imagine), rosie dar lastarul e in totalitate negru si la urma lui lastari acestuia sunt negrii si ei la randul lor toti si cert!

_________________
AlexT.


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Apr 12, 2009 1:40 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Mammillarie înflorită din colecţia dlui. Latiş, cu simptome clorofil-deficitare


Imagine

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România