Prima pagină » Discutii despre cactusi » Prezentarea cactusilor din cultura

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ghivece şi spaţii
MesajScris: Vin Apr 17, 2009 8:46 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Despre ghivece s-a mai discutat. La această dată există posibilitatea ca fiecare să-şi aleagă forma ghiveciului şi materialul din care este confecţionat. Plastic sau ceramică, fiecare cu avantajele şi dezavantajele propri.
Cristi a amintit într-un alt topic de asezarea ghivecelor

cristi scrie:
eu incerc sa folosesc ghivece late astfel incat plantele vecine sa nu aibe treaba unele cu altele, volumul de sol sa fie cat de mare posibil/planta si sa nu fie spatii intre ghivece. Pe timp de vara, cand in sera e cald, lateralele expuse ale ghivecelor se pot incinge mult si se pot distruge radacinile;


Aşezarea ghivecelor cu un mic interval sau lipiţi unul de altul este motivat în primul rând de spaţiul disponibil. Oricum le aşezi ghivecele se încing şi nu atât temperatura amestecului prezintă pericol ci umiditatea excesivă pe care acesta o reţine, mai ales în cazul ghivecelor din plastic.
Dacă este spaţiu suficient eu optez pentru aşezarea ghivecelor cu distanţă între ei. Nu cred că aşezate astfel se încălzesc mai repede ca cei care se ating unul de altul, cred însă că se răcesc mai repede datorită spaţiului mai mare. Plus că se poate urmări mai uşor apariţia şi migrarea dăunătorilor.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Apr 17, 2009 4:42 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Buna,
Sigur, fiecare cu experienta si gusturile lui. Eu am pus mana la mine in sera, vara, pe ghivece si pot spune ca cele batute de soare erau fierbinti (si la peste 35 de grade perisorii absorbanti mor), iar cele aflate unul langa altul erau placute la atingere, in nici un caz fierbinti. Tinand cont de faptul ca radacinile tind sa aiba crestere excentrica si ca majoritatea perisorilor absorbanti tind sa fie in zona periferica a balotului de pamant, consider ca e important sa ferim ghivecele de supraincalzire si eu ating acest deziderat prin tactica de mai sus.
Eu sunt adeptul tratamentelor profilactice periodice (desi si asa surprize mai apar) si asta ma tine de obicei la adapost de neplaceri.
AM observat dezvoltari foarte bune si viguroase ale plantelor puse in ghivece voluminoase si probabil motivele sunt comlexe (nutrienti disponibili, iluminare, neatingerea spinilor de cei ai plantelor vecine....) si recomand folosirea unor astfel de ghivece.

_________________
Cristi


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România