Prima pagină » Discutii despre cactusi » Metode de cultivare a cactusilor in alte spatii

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ce facem în luna septembrie ?
MesajScris: Lun Aug 31, 2009 8:50 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut,

Câteva idei despre lucrările care ar trebui făcute în luna septembrie printre cactuşi şi suculente

    - este luna în care se încep pregătirile pentru iernat
    - se măreşte treptat intervalul dintre udări dar cu aceleaşi cantităţi de apă
    - se incheie administrarea îngrăşămintelor
    - se asigură aerisirea continuă a spatiilor unde sunt plantele (cazul balcoanelor închise), chiar şi în timpul nopţilor mai răcoroase
    - se pot face tratamente preventive cu insecticide, acaricide, fungicide respectând intervalul dintre două tratamente
    - către sfârşitul lunii speciile şi mai ales hibrizii de Epiphyllum se bagă treptat la adăpost
    - Zygocactus truncatus - Crăciuniţa, care înfloreşte în luna decembrie, are nevoie de un repaus în perioada august - septembrie; se ţine aproape uscat în această perioadă.

Sunt câteva sugestii care bineinţeles se pot şi n-ar strica completate.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Sep 01, 2009 11:26 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Binevenit post, Siuka, mai ales pentru cei care locuiesc in zone cu sezon cald mai scurt - cum este in zona de munte de pilda.

Incepatorii care trec pe aici trebuie sa stie ca odata cu venirea toamnei, plantele trebuie usor-usor oprite din crestere (exista cateva exceptii), pentru ca "varfurile" dezvoltate acum manifesta carente din cauza luminii insuficiente, in plus fiind si mai sensibile la atacurile daunatorilor de tot soiul.

Sa nu uitam ca scopul este sa avem plante sanatoase, frumos dezvoltate, nu neaparat plante mai mari in dimensiuni.

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Sep 01, 2009 9:49 pm
  


Membru din: Joi Iul 16, 2009 4:05 pm
Mesaje: 32
de astfel de informatzii aveam eu nevoie,tzinind cont ca sint la munte...

_________________
http://enya.sunphoto.ro/ S-auzim numai de bine!


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Sep 01, 2009 10:56 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Joi Aug 14, 2008 9:15 pm
Mesaje: 64
Localitate: Bucuresti
Buna seara

Colectia mea ( probabil cea mai sudica din tara ) se bucura inca de avantajele temperaturilor ridicate. Eu fac pregatirile abia dupa 15 octombrie.

_________________
gino

http://gino.sunphoto.ro/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Toamna :(
MesajScris: Joi Sep 03, 2009 2:18 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 31, 2008 9:14 pm
Mesaje: 135
Localitate: Satu Mare
Pregatirile le incep si eu, le verific mai atent si le stopesc din ce in ce mai putin!
Ingrasamintele le las uitari...

Am inca plante inflorite de ex: Gymnocalycium mihanovichii variegata, Mammillaria insularis, Passiflora Caerulea, Astrophytum myriostigma cv HAKUUN nudum
...sunt minunate asa :D
Nu vreau sa vina toamna :(

_________________
AlexT.


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Oct 28, 2010 9:25 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Salut prieteni !

Zilele trecute am profitat de zilele insorite ca sa execut ultimul fito-tratament pe anul acesta. Este absolut necesar, tratamentele ude din sezonul rece sunt foarte problematice - putand sa faca mai mult rau decat bine !
Daca totusi apare iarna o necesitate stringenta, luati planta in casa, efectuati tratamentul si tineti-o la 15-20 C pana se zvanta bine. Apoi se poate intoarce la locul ei obisnuit.

O alta operatiune care trebuie executata este strangerea florilor uscate (precum si a oricaror alte resturi vegetale nedorite) - pot fi surse de infectii criptogamice.

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Oct 28, 2010 9:42 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Liviutz scrie:
O alta operatiune care trebuie executata este strangerea florilor uscate (precum si a oricaror alte resturi vegetale nedorite) - pot fi surse de infectii criptogamice.


Trebuie avut grijă la această operaţie. De pe speciile autofertile sau cele polenizate florile uscate se desprind mai greu până când fructul nu este copt. Nu trebuie forţate deoarece se pot provoca răni care pot fi porţi deschise pentru infecţii.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România