Prima pagină » Discutii despre cactusi » Daunatorii si bolile cactusilor

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Fuzarioza ?
MesajScris: Sâm Dec 17, 2011 4:24 pm
  


Membru din: Lun Ian 12, 2009 6:44 pm
Mesaje: 79
Localitate: Turda jud.Cluj
Buna ziua
An toamna aceasta a aparut o problema an colectia mea si nu stiu ce ar putea fi .
Sa fie oare fuzarioza ?? daca nu ce altceva ar fii ????
Aici putetivedea poze cu o planta disecata :
http://zsolt.sunphoto.ro/Fuzarioza
Din aceasta cauza am pierdut 20 de Turbinicarpusi .
Am facut un tratament cu Topsin sper sa aiba efect .

Cu stima Mihai


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fuzarioza ?
MesajScris: Sâm Dec 17, 2011 5:07 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
A apărut fenomenul la scurt timp după o ploaie rece ?

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fuzarioza ?
MesajScris: Sâm Dec 17, 2011 8:18 pm
  


Membru din: Lun Ian 12, 2009 6:44 pm
Mesaje: 79
Localitate: Turda jud.Cluj
Buna seara

Plantele sant acoperite ploaia nu le atinge doar apa ce le dau eu .
Sa dau explicati ce am lucrat an toamna aceasta ;
ani la randul plantele mele ultima udare o primeau la sfarsitul lui Septemrie si prindeau si temperaturi negative si cate o saptamana pana la -5 grade si nu am avut pierderi semnificative doar cate 1-2 plante din 600 , dar an acest an citind ici colo ca ce bine ar prinde anca o ploae pentru plante am facut o udare la anceputul lui Octombrie urmand vreo doua zile mai calduroase si dupa aceea vreme anchisa si umeda si dupa udare la o saptamana si jumatate temperatura a scazut brusc prima zi -2 iar a doua zi -4 . Dupa acesta plantele au fost introduse la locul lor de iernat .
La o saptamana verificand plantele sa vad daca nu au patit ceva prinzand un Turbini am ramas cu el an mana coletul find putrezit si verificand tot asa am mai gasit cateva si de atuncea tot mai gasesc cate una . La anceput au fost mai multe acuma ancepe sa le scada numarul .
Cum apare boala dupa observatiile mele :
coletul plantei asi schimba un pic culoarea dar aproape inobservabil devenind mai anchisa pana la o analtime de 3-4 mm deasupras solului si tot portiunea acesta se si anmoae si se propaga an sus si jos an interiorul plantei an exterior fiind tare si aparent sanatos .
Aici mai am cateva poze postate poate ajuta si ele la identificare :
http://www.cactusi.com/topic3948.htm

Cu stima Mihai


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fuzarioza ?
MesajScris: Lun Dec 19, 2011 7:46 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut Mihai,

Am întrebat dacă fenomenul a apărut după o ploaie deoarece și eu am pierdut o planta matură în toamna aceasta cu simptome asemănătoare. Putrezirea a apărut după câteva zile, eu însă nu am băgat planta la adăpost. Când am observat era deja putrezită cam trei sferturi din plantă, zona putrezită fiind deja maronie și moale, dar partea de jos a plantei arătând a fi neafectată. Am curățat regiune afectată până am ajunas la țesuturi aparent sănătoase l-am și tratat cu Zineb dar după alte câteva zile însă a putrezit și restul plantei, inclusiv rădăcina.
Se pot face doar presupuneri în ambele cazuri ce anume a produs putrezire. Poate fi o bacterioză - Putrezirea umedă a cactusillor - provocată de o bacterie care poate pătrunde și prin stomate sau o micoză - Fuzarioza - provocată de o ciupercă care se depune pe plantă și poate intra printr-o rană. În ambele cazuri rezultatul este același.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România