Prima pagină » Cereri si oferte de cactusi si suculente » Cereri si oferte de cactusi

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Dorinta
MesajScris: Dum Sep 14, 2008 7:47 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 31, 2008 9:14 pm
Mesaje: 135
Localitate: Satu Mare
Buna!

Eu tare asi dori sa am un Aztekium hintonii, cine imi poate da o aferta ?

_________________
AlexT.


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Impliniri
MesajScris: Joi Noi 27, 2008 9:41 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 31, 2008 9:14 pm
Mesaje: 135
Localitate: Satu Mare
Am deja Aztekium hintonii si chiar si Aztekium Ritteri! :D
Dar intodeuna sunt bine venite ofertele ! :wink:

_________________
AlexT.


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Dec 05, 2008 10:03 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 26, 2008 9:10 pm
Mesaje: 54
Localitate: Valea Seaca
Am inteles ca Aztekium este o asociatie. Dar nu stiu ce este hintoni si riteri :roll:

_________________
mugurel


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Dec 05, 2008 3:50 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
:lol: sa fie filiale ale ACCS Aztekium? :roll:

_________________
Cristi


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Dec 06, 2008 12:20 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 31, 2008 9:14 pm
Mesaje: 135
Localitate: Satu Mare
:D Hihi!

Bună!
Aztekium este o Asociatie şi a luat numele de la un cactus foarte deosebit care îşi are acest nume şi are şi alte sub denumiri să zic aşa pt "rudele" lui...
În imagine de mai jos este 2 dintre ei ce îşi au aceles nume Aztekium dar prenume nu, e vorba de Hintonii cât şi Ritteri
ImagineImagine
Aztekium hintonii___________________________Aztekium Ritteri


P.S. Dacă te uiţi mai bine în Sigla Asociaţiei "Aztekium" apare un cactus numit exact >>> Aztekium "Ritterii"
Mai cunoaste cineva si alti semeni de al lor în afara de cei doi ????

_________________
AlexT.


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Dec 06, 2008 5:58 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Genul Aztekium contine la ora actuala doua specii: A. ritteri si A. hintonii.
Prima specie a fost descoperita si descrisa in 1929 de F. Ritter in Mexic, statul Nuevo Leon, regiunea Rayones. Au trecut peste 60 de ani pana la desscoperirea celei de-a doua specii, in 1991, de catre G. Hinton tot in Nuevo Leon, dar regiunea Galeana;specia a fost numita Aztekium hintonii.
Aztekium ritteri e specia de cactus cu cea mai lenta rata de crestere pe radacina proprie. Plante cultivate ideal, au sansa in 4 ani sa atinga 1cm in diametru. A. hintonii are o talie mai mare la maturitate si o crestere mai rapida, aproximativ comparabila cu a blossfeldiilor si strombocactusilor. Plantele pot atinge 1 cm in diametru in aproximativ 2-3 ani.
Daca mai exista vreo specie de Aztekium nedescoperita inca...ramane de vazut; mi-ar placea f f mult sa o descopar eu sau sa primesc un lot de seminte.... :lol: :lol:
Aztekium sunt plante princiare si pentru a le creste e nevoie de pricepere si conditii adecvate. Nu sfatuiesc necunoscatorii sa sara pe asa ceva fiindca aproape 100% le vor ucide in mai putin de 1 an. Acestea sunt plante live hard. Incepatorii si necunoscatorii trebuie sa abordeze specii ca Mammillaria gracilis, Chamaecereus silvestri etc..plante die hard. Odata cu acumularea de cunostinte si experienta va puteti orienta si catre plante mai putin tolerante fata de greselile de cultura.

_________________
Cristi


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Dec 09, 2008 7:58 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 26, 2008 9:10 pm
Mesaje: 54
Localitate: Valea Seaca
Buna dimineata

Frumoase plante ai Alex Nici nu zici cas cactusi :!:
Tot nu inteleg inca ce legatura este intre gen si specie. Cas impreuna. Dar care ce ii :?:

_________________
mugurel


          Sus  
 
MesajScris: Mar Dec 09, 2008 10:59 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 31, 2008 9:14 pm
Mesaje: 135
Localitate: Satu Mare
mugurel scrie:
Frumoase plante ai Alex Nici nu zici cas cactusi :!:

Mulţumesc Frumos Mugurel!

Uite aici le găsesti colecţiea mea de plante: http://www.aztekium.ro/gallery/profile.php?uid=3
Sau un mic tur video prin colecţiea mea ;) Aici: http://www.youtube.com/watch?v=DxNMBLQmKM8

mugurel scrie:
Tot nu inteleg inca ce legatura este intre gen si specie. Cas impreuna. Dar care ce ii :?:

E înca şi eu sunt pe început de "drum"...
Cine ne poate răspunde simplist la întrebarea lui Magurel de mai sus?

_________________
AlexT.


          Sus  
 
Neconectat
MesajScris: Mie Dec 10, 2008 12:36 am
  


Membru din: Joi Aug 14, 2008 12:08 am
Mesaje: 49
Localitate: Bucuresti
Salute!
Salut Alex,

Simplu: s-a constatat ca trebuie gasite nume pentru fiintele vii - plante si animale - care sa fie universal valabile, astfel incat un chinez, un rus, un francez, un indian, un roman si un ungur sa poata intelege, dintr-o singura privire, despre ce se vorbeste.

De aceea marele savant suedez Carl von Linee a inventat - in secolul al XVIII-lea - denumirea binara a fiintelor vii stabilind ca numele vor fi in latineste (chiar daca se folosesc si cuvinte latinizate de alte proveninte).

Pentru a ajunge la asta, a creat denumiri (nu intru in mai multe detalii taxonomice, ele fiind complicate) compuse dintr-un nume de gen si un nume de specie.

Genul este comun tuturor elementelor foarte inrudite intre ele (ca numele de familie la oameni) in timp ce numele de specie indica exact despre ce anume animal sau planta se vorbeste, (asa cum este pronumele la oameni).

Spre exemplu cainele are numele de gen Canis. Si lupul are acelas nume de gen, Canis. Pentru a deosebiu lupul de caine, lupul se numeste Canis lupus - caine lup, in timp ce cainele se numeste Canis familiaris - caine obisnuit.

Asa cums se vede, numele de gen este comun, in timp ce numele de specie este... specific. La fel va rog sa remarcati ca intotdeaunda numele de gen se scrie cu majuscula si numele de specie cu litera mica.

Ca sa revenim la plantele noastre: genul Aztekium cuprinde toate plantele care au un set de caractere comune corespunzand unor criterii de descriere stabilite de autorul genului. Mult timp, genul a fost considerat monotip, adica avand o singura specie. De mai putin de 20 de ani, a fost descoperita o a doua specie.

Astefel avem prima specie Aztekium ritteri si mai nou descoperita Aztekium hintoni.

Sunt genuri care au sute de specii, ca in cazul genului Mammillaria.

Acum, la urma, ca sa revenim la alte denumiri pe care le veti intalni: genurile inrudite intre ele sunt adunate in triburi, iar aceste formeaza subfamilii si familii.

Astfel totalitatea speciilor de cactusi, adunate pe genuri, adunate la randul lor pe triburi, care sunt repartizate in patru subfamilii intrunite in familia Cactaceae care este o subdiviziune a Regnului plantelor.

In mare, clasificarea cactusilor este urmatoarea:

Regnul Plantae

Diviziunea Magnoliophyta

Clasa Magnoliopsida

Ordinul Caryophyllales

Familia Cactaceae

Subfamilia Pereskioideae

1/2 genuri

Subfamilia Maihuenioideae

1 gen

Subfamilia Opuntioideae

Tribul Austrocylindropuntieae
Tribul Cylindropuntieae
Tribul Opuntieae
Tribul Pterocacteae
Tribul Tephrocacteae

Subfamilia Cactoideae

Tribul Browningieae
Tribul Cacteae
Tribul Calymmantheae
Tribul Cereeae
Tribul Hylocereeae
Tribul Notocacteae
Tribul Pachycereeae
Tribul Rhipsalideae
Tribul Trichocereeae

Toate aceste triburi cuprind zeci de genuri care la randul lor cuprind sute de specii.

Ceea ce este de retinut - asa la nivel primar - este ca orice planta are un 'nume de familie' numit gen si un 'pronume' numit specie.

Tot la nivel primar - termenul de subspecie, indica o planta apartinand unei specii dar diferita prin anumite caractere de aceasta.

Ar fi ca si cum doi frati ar avea copii si pe amndoi copiii ii cheama Gheorghe. Ca sa ii deosebim, includem si numele tatalui --> singura diferenta este ca subspecia se pune dupa specie si este precedata de notatia ssp.

Ultima definire a unei plante este facuta de denumirea locului dinb care provine....

Sper ca a fost simplu.

Dag

_________________
homo homini lupus est


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Limpede ca cerul!
MesajScris: Mie Dec 10, 2008 4:50 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 31, 2008 9:14 pm
Mesaje: 135
Localitate: Satu Mare
Bună!

Foare clar şi limpede ai descris, multumesc frumos, am înţeles şi chiar ai făcut comparaţii, ceea ce ma făcut pedeplin să înţeleg despre ce este vorba!
Sper ca într-o zi să pot spune şi eu tot atât de frumos şi clar la alti mai mici, s-au de ce nu la copilasi mei :wink: asta în viitorul îndepartat

Multumesc! Dag

_________________
AlexT.


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România