Prima pagină » Pentru cine nu stie » Surse de informare

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Sep 10, 2010 9:47 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Salut prieteni !

- In lipsa de date, dar tinand cont de aparente, as vota PLAUZIBIL la afirmatia lui Eduart (afirmatia 15) privind comportamentul steril/autosteril al unor plante. Sa nu uitam ca exista vietuitoare care isi pot schimba chiar si sexul - in functie de imprejurari ! Si nu ma refer la hermafrodite !

- N-am conchis la afirmatia 14 privind furnicile. Iata intai in text explicativ preluat de pe net:

"In general, furnicile sunt insectivore, dar se hranesc si cu plante, iar unele specii isi cultiva singure hrana, crescand paduchi de plante sau cultivand ciuperci, pentru a produce o dieta nutritiva pentru colonie. Astfel ca, mai multe specii de furnici europene ingrijesc paduchi, pe care ii «mulg», mangaindu-i cu antenele pentru a incuraja productia de miere extraflorala – sursa lor de hrana. Desi este bogata in zaharuri, mierea are, in general, putine proteine. Pentru a compensa aceasta lipsa, o specie de furnici din Asia cara viermii de pe frunzele mai vechi, pe cele tinere, bogate in proteine, asigurundu-se astfel ca mierea rezultata are un nivel proteic ridicat. "

Deci eu votez ADEVARAT - furnicile sunt daunatoare colectiei de cactusi !

BTW: In sera tolerez un singur gen de vietuitoare - paianjeni pradatori - din cei care nu fac panza.

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Sep 10, 2010 10:44 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut,

Primăvara, cactuşii care nu sunt în vegetaţie încă, deshidrataţi în urma iernării, scoşi la soare fără umbrire se ard mai greu ca şi cei care sunt în vegetaţie deja .

Adevărat, plauzibil, fals ?

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Sep 11, 2010 10:10 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Salut prieteni !

Eu votez PLAUZIBIL, dar numai in anumite imprejurari de cultura. Sa detaliem un pic - spre stiinta incepatorilor:

Arsurile (in special in cazul speciilor fara aparare naturala - spini desi, lana, etc) apar din cauza neadaptarii epidermei plantei la o expunere brusca si masiva de radiatii UV. Pe cale de consecinta trebuie sa protejam/umbrim pana la 1 luna plantele expuse in plin soare sau in solarii/sere de policarbonat - avand in vedere si ca unele specii pur si simplu nu tolereaza nici in natura soare direct !
Practic, plantele tinute anterior (peste iarna sau permanent) in medii protejate UV, dezvolta straturi de epiderma neadaptate la nivel celular, iar daca nu au timpul necesar dezvoltarii unui nou strat adaptat, celulele de suprafata sunt distruse.

Este cazul plantelor:
- iernate in spatii ferite de soare;
- reorientate fata de soare in cazul unei transplantari;
- plante tinere, plantule;
- proaspat achizitionate din magazin/supermarket;
- achizitionate de la colectionari sau producatori cu sere de sticla sau cultura cu lumina filtrata, etc

Si acum explicatia mea privind problema ridicata mai sus: daca plantele sunt deshidratate peste iarna, inseamna si ca nu au vegetat si au ramas cu stratul protector din sezonul anterior. In plus, deshidratarea compacteaza straturile celulare si acestea "fierb" mai greu.

Daca planta era in vegetatie deja in conditii de lumina slaba, isi formase un strat neadaptat si arsurile sunt inevitabile. Este inca un argument pentru regimul de iarna uscat .

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Dec 26, 2010 6:04 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Salut prieteni !

Mi-a mai venit o idee, sa v-o zic repede pana nu-o uit ! :)

Afirmatia 17: Muschiul verde care apare uneori in ghivece si la sol in jurul plantelor noastre este benefic pentru majoritatea suculentelor dar contraindicat la cactusi. Adevarat, plauzibil sau fals ?
Eu votez Adevarat, cu exceptia unora africane, suculentele par sa agreeze umiditatea crescuta tinuta de muschi.

PS: Binevoiti sa va dati cu parerea si la afirmatia 16 propusa in postul anterior de Siuka.

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Dec 27, 2010 6:02 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Cred ca este adevarat, dar cu un amendament - benefic (in mod special in faza juvenila) pentru multe suculente, dar chiar si pentru unii cactusi. Nu reusesc acum sa gasesc la repezeala - am vazut pe net fotografii cu Gymno crescand pe un substrat cu multi muschi.

In mod cert cactusii epifitici acreeaza muschi.

Numai buie,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Dec 27, 2010 9:11 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut,

De fapt avem aici două supoziţii
Eu votez Adevărat, pentru contraindicat la cactuşi.
Nu ştiu în ce măsură suculentele mature agrează muşchi în jurul propriei tulpini, dar nu cred că s-ar bucura prea mult de prezenţa unui astfel de vecin, prea tare "sigilează" suprafaţa amestecului de pământ. Aici votez Fals.
În cazul suculentelor juvenile este în mod cert dăunător. Se întinde, creşte mult mai repede ca şi plantulele şi foarte uşor îi striveşte.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Dec 28, 2010 3:05 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Salut Alexandru,

Iata o fotografie din Rangitoto:

Imagine

In experienta mea pentru cele mai multe suculente muschiul este benefic pentru ca asigura conditii bune pentru germinatie. Ulterior - in mod special in faza juvenila - nu este un impediment, conditiile ramanand acceptabile chiar pentru plante adulte (evident, nu putem generaliza). In Rangitoto multe plante suculente care au expunere sudica (adica de unde nu au soare direct) cresc in astfel de conditii. Nu este tipic pentru insula, dar destul de frecvent. Am vazut foto cum am mai spus cu Gymno (in habitat, am uitat sa mentionez) crescand in conditii similare - muschi = soare direct foarte putin = umezeala rezonabila (nu neaparat imbibat tot timpul). Cred insa ca este greu de facut o regula...

Ce stiu ca nu este benefic sunt algele datorita substantelor degajate.

Numai bine,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Dec 30, 2010 12:05 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Este clar ca unele suculente vietuiesc fara probleme impreuna cu muschii sau chiar ferigile, dupa cum puteti vedea in fotografie, poate exista chiar vreun fel de simbioza...

Imagine

Pe de alta parte, imi aduc aminte ca am vazut candva in colectiile "de pe timpuri" cactusi inconjurati de muschi - din acela fin si verde inchis, aparent fara consecinte negative, dar e adevarat ca nu erau niste specii dificile..

La mine apare acest muschi intr-o zona umbroasa (de nord) a rock-gardenului, acolo merg binisor specii de sedum si sempervivum. M-am uitat cam chioras la dumnealui si am incercat sa-l mai raresc, dar nu sunt elucidat daca are o influenta pozitiva, negativa sau este neutru..

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Adevarat sau Fals in lumea C&S
MesajScris: Mie Iun 08, 2011 8:36 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Inca una:

Este adevarat ca semintele de cactusi / suculente pastrate in capsule / fructe uscate isi pastreaza viabilitatea un timp mai indelungat decat daca sunt extrase din acestea?

Adevarat, fals sau plauzibil?

Numai bine,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Adevarat sau Fals in lumea C&S
MesajScris: Mie Iun 08, 2011 10:20 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut Eduart,

Nu am urmărit așa ceva până acum. Eu votez cu PLAUZIBIL, deși acest caz nu cred că poate fi adevărat în cazul fructelor dehișcente.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România