Prima pagină » Pentru cine nu stie » Surse de informare

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
MesajScris: Mie Oct 19, 2011 12:13 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Pe Cactus Romania a fost adaugata recent o sectiune dedicata unor articole mai ample, de diverse facturi, dar care incearca sa prezinte cele mai diferite fatete ale pasiunii noastre atat pentru cactusi si alte suculente cat si pentru natura in general:

http://www.cactusi.com/cactus.php?name=Forums&file=index&c=119

Dupa cum se poate vedea - sectiunea este deocamdata putin populata, dar... lucram la asta. Pana cand site-ul va putea oferi un format adecvat trebie sa ne multumim cu aceste sub-forumuri inchise in care vor fi postate articolele.

Au aparut pana acum:

Phil Maxwell - The Rhipsalis Riddle (Misterul Rhipsalis) - in engleza si romana

Elton Roberts - Desert Trip / Excursie in desert (primele 8 parti ale unei serii ce va contine in final 20 de articole ilustrate) - in engleza si romana

Eduart Zimer - O inflorire neobisnuita (in limba romana)

Pana la sfarsitul anului mai intentionam sa adaugam:

Daiv Freeman - O odisee cactusistica in Arizona (titlul original este A Cactus Odyssey in Arizona) - nu avem din pacate acordul decat pentru o versiune romana dar contine nu mai putin de 49 de fotografii interesante din habitat

Malcolm A. Grant - Recent revisions in Sulcorebutia: a New Zealand amateur's view - in romana si engleza (foarte interesant pentru amatorii de Sulco si nu numai)

Dag Panco - Hexalogul pamantului (atat in romana cat si in engleza) cu un nou set de fotografii senzationale

Elton Roberts - The Desert (scurt, dar foarte frumos ilustrat) - atat in engleza cat si in romana

Eduart Zimer - Cateva consideratii despre inteligenta plantelor (articol care a aparut initial la inaugurarea versiunii beta a site-ului pentru a dispare odata cu aceasta) - in limba romana

Eduart Zimer - Sarcocornia quinqueflora ssp. quinqueflora (in engleza, germana si romana)

Nu am de gand sa monopolizez site-ul cu articolele mele ci sa public online textele altora, asa ca nu vor fi altele scrise de mine (decat in masura in care ma pot "pierde" printre sute si sute de articole - ce bine ar fi!) - cu o exceptie: articolul monografic despre Adromischus - dar care atunci cand va fi gata (nu ma intrebati cand?) va apare mai intai aici pentru ca a fost promis lui Alexandru!

Mai sunt si alte materiale in discutie - atat originale, cat si preluate de pe ICN, Avonia-News sau din alte surse dar este prematur sa dau nume.

Pe scurt: merita sa reveniti din cand in cand, pentru ca aveti toate sansele sa gasiti ceva nou si interesant!

Numai bine,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


Ultima oară modificat de Eduart pe Lun Noi 14, 2011 9:40 am, modificat 1 dată în total.

          Sus  
 
MesajScris: Mie Oct 19, 2011 6:39 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut,

Felicitări pentru această nouă secțiune. Cu cât sunt mai multe asemenea secțiuni cu articole despre aceste plante și pasiune, cu atât crește și posibilitatea de popularizare a acestei pasiuni.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
MesajScris: Vin Oct 28, 2011 2:41 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Intre timp au mai aparut:

Elton Roberts - The Desert (incomplet ilustrat inca, se vor mai adauga fotografii luni sau marti - vor fi in final peste 70 de fotografii)

Elton Roberts - Desert Trip / Excursie in desert (partile 9 - 16)

Daiv Freeman - O odisee cactusistica in Arizona (foarte bogat ilustrata)

Malcolm A. Grant - Recent revisions in Sulcorebutia: a New Zealand amateur's view (deocamdata doar versiunea engleza, dar va exista candva si o veriune romana)

Eduart Zimer - Cateva consideratii despre inteligenta plantelor

Numai bine,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
MesajScris: Lun Noi 14, 2011 12:23 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Alte noutati:

Dag Panco de Grid - Hexalogul Pamantului - o versiune revizuita, cu numeroase ilustratii din habitat. Articolul nu mai are nevoie de prezentare iar rezultatele practice unei asemena abordari se pot vedea deja la unii colectionari.

Dag Panco de Grid - Despre uzul clasificarilor familiei Cactaceae - singurul articol pe care-l cunosc care abordeaza aspectele practice pentru colectionar al clasificarii cactusilor si clarifica unele aspecte, termeni si probleme.

Ian Menkins - What are the REAL environmental weeds? - un articol despre combaterea plantelor invazive, dar care ne obliga sa privim putin si in afara patratelului. Paradoxul: uneori plantele invazive asigura supravietuirea plantelor native rare. Articolul este tradus si in limba romana.

George Grecu - Cum va place? => un scurt articol despre... lucruri care sunt convins ca nu va plac!

Elton Roberts - Desert Trip / Excursie in desert (partile 17 - 20) = ultimile episoade ale seriei (bilingv).

Pana pe 16 Decembrie (cand voi pleca in concediu si nu o sa mai am timp sa lucrez) va mai apare si o versiune engleza a Hexalogului, precum si cel putin 7 episoade ale unei noi serii scrise de Elton Roberts => intitulata The Desert (va apare bilingv), alta insa decat articolul cu acelasi nume deja pus online.

Mai am in vedere 1 sau 2 articole care vor apare probabil in Ianuarie - Februarie, plus ce se va mai ivi...

Numai bine,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
MesajScris: Joi Noi 17, 2011 3:09 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Am terminat de adaugat si primele 4 parti ale unei noi serii a lui Elton Roberts intitulata The Desert , serie dedicata tuturor celor care nu au pus niciodata piciorul intr-un desert. Nu este o serie scrisa din carti, sau dupa ce a traversat desertul pe autostrada, ci este scrisa din experienta acumulata in cei cativa zeci de ani in care Elton Roberts a cutreierat si observat deserturile din sudul Californiei. Seria va apare bilingv.

Va invit deci pe aceasta pagina

http://www.cactusi.com/cactus.php?name= ... orum&f=123


Numai bine,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
MesajScris: Lun Ian 09, 2012 9:17 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Ce s-a mai pus online intre timp:

Elton Roberts - The Desert / Desertul => a ajuns intre timp la nr. 16 (iar nr. 17 - 24 vor apare sper pana la sfarsitul lui Ianuarie). Este o serie deosebita, scrisa de un mare iubitor de C&S care si-a petrecut multe decenii putem spune cutreierand deserturile din sudul Californiei. Ce este fascinant la aceasta serie => nu atat plantele pe care le prezinta, cat aspecte extrem de interesante despre viata in desert in general. Articolele sunt bilingve (recunosc ca nedorind sa las din mana traducerea lor punerea online nu o pot face foarte prompt, pe masura ce primesc materialele).

Valentin Posea - Poveste in imagini (Istoria unor plante) - un articol extrem de interesant (nimic surprinzator daca tinem cont cine este autorul) pe care vi-l recomand cu caldura. Valentin l-a postat pur si simplu pe forumul Cactus Romania (ca si pe Stapelia de altfel) dar cred merita o recunoastere mult mai mare si ca ar fi fost pacat sa se piarda in masa posturilor obisnuite din forum => motiv pentru care l-am mutat la sectiunea articole.

Eduart Zimer - Sarcocornia quinqueflora ssp. quinqueflora (in romana, engleza si germana)

Din pacate nu am reusit sa finalizez inca versiunea engleza a Hexalogului :oops:

Numai bine,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România