Prima pagină » Pentru cine nu stie » Surse de informare

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: cactusi.com
MesajScris: Dum Noi 08, 2015 12:47 am
  


Membru din: Lun Mar 26, 2012 9:57 am
Mesaje: 57
A fost odata cactusi.com...

Nu ma pricep la “povesti”. Nu este o poveste.

A fost odata un forum cu probabil mai multi membri decat suma membrilor de pe actualele forumuri de cactusi si alte plante suculente.

Se numea cactusi.com.

A avut o viata agitata, cu renuntari si certuri, cu zile de glorie, cu zeci de membri logati si altele de mizerie in care era ignorat. Era locul de intalnire a tuturor iubitorilor de cactusi si alte plante suculente din aceasta tara. Era pe vremea cand facebook-ul abia de mija.

Se impartaseau idei si experimente, se cereau si se dadeau sfaturi, existau pagini dedicate unor specii, descrieri din natura, povesti, poezie si muzica – clasica si rock-, bancuri si spuse ale unor invatati etc.

S-a intamplat sa moara un om si forumul a murit odata cu el…

Si nu numai forumul. Odata cu el, cu Basarab Popa, au murit cunostintele accumulate de-a lungul anilor pe acel forum.

Cu ceva timp inainte sa moara Basarab Popa, referindu-se la sfaturile pe care le-ar da celui ce doreste sa creasca un cactus, spunea:

In primul rand sa intre pe cactusi.com pentru ca acolo gaseste absolut tot ce are nevoie in ceea ce priveste cactusii …

Da, aceasta ar fi a doua mare caracteristica a cactusi.com: informatia. Nu cred ca, in contextual actual, vreunul din actualele forumuri, va ajunge sa detina cantitatea de informatii detinuta odata de cactusi.com. Nu a fost meritul nimanui in mod special. A fost meritul tuturor, nu numai al celor experimentati, prin sfaturile date, dar si al incepatorilor prin sfaturile cerute in urma “intamplarilor” mai mult sau mai putin dorite.


A murit un om si o data cu el cunostintele pe care le puteam avea la indemana noi, incepatori sau avansati in ale hobby-ului ce ne aseamana dar nu ne si aduna.

Pacat.

PS. Acest mesaj a fost postat si pe Cactus Hobby Romania

_________________
Valentin Posea
http://cactus.aicon.ro
http://xerophilia.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: cactusi.com
MesajScris: Lun Noi 09, 2015 12:23 pm
  


Membru din: Vin Feb 20, 2015 6:53 pm
Mesaje: 6
Buna ziua ,

a fost odata un forum....cactusi.com...un forum care continea informatii pe care nu le mai gasesti niciunde in lume pe oricare forum ai intra...de ce ?...pentru ca acolo, pe cactusi.com se gaseau informatii, articole, mii de fotografii ale plantelor crescute in ROMANIA !
Informatii despre plante crescute la noi in tara de la stadiul de seminte pana la plante mature de zeci de ani ! Erau informatii cu privire la plantare, insamantare, inflorire, regim de udare , expunere...etc in regim climatic de Romania nu de Franta , Statele unite, Mexic, Japonia , ceea ce facea cresterea cactusilor si suculentelor mai facila fiind informatii concrete potrivite climei de la noi .
Toate acestea sau pierdut odata cu inchiderea lui, cine a mai apucat sa salveze ceva a facut-o , dar cantitatea de informatii era mult prea mare pentru a putea salva tot, exceptand cred pe Dag care la inchiderea cactusi.com spunea ca o sa mai pastreze un timp arhiva forumului...nu se stie daca o mai are...acolo sunt informatii care probabil nu se vor mai aduna niciodata ...Facebook-ul a devenind mai comod...mai expus publicitatii !
Poate , vreodata, aceste informatii or sa apara din neant si forumul cactusi.com va renaste ca Pasarea Phoenix sub aceasi denumire sau sub alta....sau macar forumul sa poata fi vizualizat...nu stiu care ar fi solutia ca aceste informatii sa nu se piarda definitiv...


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: cactusi.com
MesajScris: Dum Noi 15, 2015 10:04 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Bună ziua

A fost odată...
Nu l-am uitat ! Cred, că nici cei care au fost cât de cât activi acolo. L-am pomenit cu un an în urmă: viewtopic.php?f=23&t=641 deși s-ar putea ca data primei înregistrări să fi fost la vremea respectivă cu o lună mai devreme. Dar asta oricum nu schimbă prea mult.
Parcă ar fi regulă nescrisă: o dată cu moarte colecționarului moare încet și ce a rămas în urmă.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
Neconectat
 Subiectul mesajului: Re: cactusi.com
MesajScris: Lun Noi 16, 2015 6:40 pm
  


Membru din: Joi Aug 14, 2008 12:08 am
Mesaje: 49
Localitate: Bucuresti
Buna seara,

Le multumesc celor care au avut cuvinte bune pentru site-ul in care m-am inscris acum 10 ani si pe care, in virtutea intorsaturilor nefericite ale vietii am ajuns sa-l am in deplina propietate. As fi preferat sa nu fie asa!

Ca detinator a bazei de date a site-ului Cactusi.Com, pun bagajul pe care-l posed, la dipozitia ORICUI vrea si - mai ales - va arata ca poate sa foloseasca aceasta baza de date, PUBLIC, pe un site cu forum, rezervandu-mi dreptul de a folosi orice informatie scrisa sau vizuala din continutul respectivei baze de date, direct sau indirect, fara a cere incuviintarea cuiva.

Mentionez ca nu voi fi prezent si nu voi participa activ, in niciun fel, nici la vedere si nici „din spate”, la lansarea, intreținerea, sustinerea si/sau folosirea publica a acestor informații, indiferent de tipul de platforma va fi folosit. Odata cu publicarea in romaneste a punctului meu de vedere asupra miodului de cultura al cactusilor in climatul temperat continental, am incheiat orice contributie a mea la acest subiect in Romania.

Singura mea activitate legata de cactusi este si va ramane doar pe plan extern și este si va fi legata doar de sarcinile mele legate de editarea revistei Xerophilia, ca mebru al redacției.

Va urez numai de bine!

Dag Panco

_________________
homo homini lupus est


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România