Prima pagină » Plantele noastre necunoscute » Am un cactus, nu-l cunosc !

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Iul 01, 2010 10:51 pm
  


Membru din: Vin Iun 25, 2010 10:49 pm
Mesaje: 15
Localitate: Botosani
Va rog , as vrea sa stiu si eu ce e ? Mammillaria ........ ? Imagine

_________________
Libertatea fiecaruia dintre noi se termina acolo unde incepe libertatea celuilalt


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iul 02, 2010 8:01 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 932
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Salut Gero,

Nu stiu ce fel de Mammillaria este, dar cred ca ar fi bine sa o separi de planta deja moarta.

Numia bine,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iul 02, 2010 12:43 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Salut prieteni !

Pentru planta sanatoasa presupun o varietate de Mammillaria polythele ssp. obconella.

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iul 02, 2010 2:44 pm
  


Membru din: Vin Iun 25, 2010 10:49 pm
Mesaje: 15
Localitate: Botosani
Multumesc pentru raspuns .Ceea ce se vede taiat in partea superioara nu e o planta moarta .E o planta de sine statatoare pe care am avut-o multi ani si nu vroia sa faca pui asa ca am hotarat sa o sectionez pentru a avea doua . Dupa vindecare a facut pui pe marginea taieturii pe care i-am dat cu timpul pe la prieteni inclusiv partea superioara care s-a prins si ea . In cele din urma am ramas doar cu baza cactusului si un pui care cu timpul a crescut precum il vedeti in poza iar planta mama a degenerat ca dimensiuni dar ca aspect e sanatoasa . Puiul care si-a depasit mama in dimensiuni (cel cu flori) nu are radacini proprii , e prins de corpul plantei mama . Mereu am amanat sa-l scot si sa-l replantez de frica sa nu-l pierd deoarece e singurul exemplar pe care il mai am si tin foarte mult la el .Are 23 de ani.Spuneti-mi daca vedeti poza pe forum pt ca eu am procedat exact cum mi-a recomandat adminul acestui topic si nu vad poza ci doar linkul.Multumesc inca o data pt informatii .

_________________
Libertatea fiecaruia dintre noi se termina acolo unde incepe libertatea celuilalt


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iul 02, 2010 3:54 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut,

Şi eu spun că este Mammillaria polythele ssp. obconela, după ultima sisitematică. Mai demult i se spune Mammillaria obconela. Nu este o specie care lăstăreşte de bună voie, în mod normal. Metoda folosită de tine este o soluţie pentru a determina asemenea specii să lăstărească. Foarte interesant, în stadiul la care s-a degenerat planta mamă poţi să-ţi pui întrebarea dacă nu este cumva o altă plantă.
Este o plantă frumoasă, ar merita înmulţită din seminţele pe care le va face după înflorire.

Pentru ca poza să apară în forum foloseşte din Photobucket linkul din dreptul IMG Code. Este linkul direct şi numai trebuie să foloseşti în editorul de text butonul img. Poţi verifica, înainte de trimitere, dacă îţi apare imaginea în mesaj sau nu prin intermediul butonului Previzulalizare aflat sub editorul de text.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iul 02, 2010 7:24 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Buna seara !

Gero, ai o alternativa la a taia butasul de pe planta mama - aceea de a taia planta mama de pe butas ! 8)
Scoti planta din ghiveci, eventual speli un pic zona de interes, apreciezi care este sectiunea minima astfel incat sa nu afectezi critic coletul/"tulpina" si apoi lasi la uscat in soare.

Rana se va cicatriza, probabil ca va si lastari, in final planta va arata fain, dezavantajul este ca va ramane un mic risc permanent de putrefactie in cazul in care va fi prea mare umiditate in zona taiata...trebuie sa ai grija la udare.

Acum ia sa vedem daca functioneaza dracia cu tagurile implicite oferite de Photobucket:
Imagine

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iul 02, 2010 8:02 pm
  


Membru din: Vin Iun 25, 2010 10:49 pm
Mesaje: 15
Localitate: Botosani
Incerc sa va arat si o imagine din lateral ca sa va dati seama cum sta situatia cu planta chiar daca imaginea e putin neclara .Oicum v-ati dat seama despre ce e vorba
Imagine

_________________
Libertatea fiecaruia dintre noi se termina acolo unde incepe libertatea celuilalt


Ultima oară modificat de Gero pe Lun Iul 05, 2010 8:07 am, modificat de 2 ori în total.

          Sus  
 
 Subiectul mesajului: inca o necunoscuta
MesajScris: Lun Iul 05, 2010 7:53 am
  


Membru din: Vin Iun 25, 2010 10:49 pm
Mesaje: 15
Localitate: Botosani
As dori confirmarea de la voi daca e ceea ce cred eu , adica Echinopsis schieliana ssp.quiabayensis
Imagine
puteti vedea mai multe imagini aici
http://gero.sunphoto.ro/Gero_Cactus

_________________
Libertatea fiecaruia dintre noi se termina acolo unde incepe libertatea celuilalt


Ultima oară modificat de Gero pe Lun Iul 05, 2010 10:32 pm, modificat 1 dată în total.

          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iul 05, 2010 3:18 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Salut !

Impresia mea este ca ar fi Echinopsis (fost Lobivia) schieliana - dar nu quiabayensis (spini mai scurti, mai globulara) ci leptacantha (cilindrica, spini mai lungi). Dar New Cactus Lexicon (2006) nu recunoaste nicio varietate sau subspecie.

Dupa The Genus Lobivia - Rausch 1985 clasificarea completa ar fi:

L. schieliana (Backbg. 1956)
- var. albescens (Backbg., 1956)
- var. leptacantha (Rauch, 1972)
- var. quiabayensis (Rauch, 1968)

Daca ne indici sursa identificarii tale, putem continua discutia.

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iul 05, 2010 10:38 pm
  


Membru din: Vin Iun 25, 2010 10:49 pm
Mesaje: 15
Localitate: Botosani
Asta e sursa dupa care m-am ghidat http://www.cactusi.com/cactus.php?name= ... &pid=10524
dar se pare ca ai dreptate : al meu e mai lung si nici floarea nu e aceeasi .La quiabayensis petalele sunt mai ascutite si mai rare la mine sunt mai dese si mai late dar inca nu am gasit ceva similar care sa semene cu al meu mai bine ca sursa de pe Cactus Romania .De asta am si intrebat de voi

_________________
Libertatea fiecaruia dintre noi se termina acolo unde incepe libertatea celuilalt


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România