Prima pagină » Discutam si despre altele ! » Impresii

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect

Ce preț considerați că ar fi rezonabil pentru o carte despre cactuși, adresată începătorilor ?
10 - 20 lei 17%  17%  [ 2 ]
21 - 30 lei 42%  42%  [ 5 ]
31 - 40 lei 25%  25%  [ 3 ]
41 - 50 lei 8%  8%  [ 1 ]
oricât peste 50 lei 8%  8%  [ 1 ]
Voturi totale : 12
Autor Mesaj
MesajScris: Sâm Dec 15, 2012 7:34 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Lun Aug 11, 2008 6:07 pm
Mesaje: 87
Localitate: Timisoara
Salut tuturor !



Realizarea unei carti despre cactusi este binevenita si in masura posibilitatilor putem participa si noi la alcatuirea unor capitole mai mici.Daca acceptam structura cu un format prezentat de Cristi care dupa mine este buna, putem contribui la capitolele IV.2. Cristatiile, plantele monstruoase, etc., VI.2 Inmultirea vegetativa (butasire, altoire) si in colaborare la cap.IX Construirea unei sere (materiale, dimensiuni, automatizari ).
De cap.III Clasificarea cactusilor etc.este nevoie dar cat mai scurt posibil,atat cat sa inteleaga viitorul colectionar ca sunt mai multe clasificari in vigoare si fiecare este liber sa foloseasca pe care isi doreste. Oricum sunt curios cum va accepta si intelege un cunoscator de exemplu, ca Cintia knizei nu este Cintia, este clasificat ca gen Rebutia si nu macar o Copiapoa (si sunt multe din astea).
Pentru partea a doua unde ar fi prezentarea speciilor si Eduart are perfecta dreptate:
„se diminueaza aproape pana la nesemnificativ elementul de interes major pentru incepatori mai ales: prezentarea plantelor!” eu asi avea o propunere. In cadrul acestei carti prezentarea fiecarui sp. cu macar cate o poza este imposibila.O solutie cred salvatoare ar fi prezentarea detaliata a speciilor pe niste foi din hartie mai groasa de calitate, format 160/240 mm care sunt pe margine perforate si se pot aduna intr-o mapa speciala.Aceasta solutie este folosita de As. din Ungaria si este o realizare de succes ,creeaza dependenta noi avem deja cateva sute.In fiecare an apar cate 2x24 de sp. descrise.
http://www.kaktuszgyujtok.hu/index.php? ... as_kep.nml
Mai mult eu asi propune ca foaia sa fie impaturita in doua,deci sa fie dubla pentru ca de multe ori nu incape descrierea detaliata, cu poze pe o pagina.
La cap.V.2.2. Cultura cactusilor in apartamente se suprapune cu cultura cactusilor in balcoane,pentru ca, fara macar un balcon pe apartament este dificil sa cultiv cactusi..
De acord ca cap.X In memoriam. Personalitati ale vietii cactusistice romanesti. nu trebuie sa faca parte din acest volum.
Un capitol despre originea si evolutia speciilor in aceasta carte nu este nevoie, ar ocupa foarte mult loc si cine este interesat se poate documenta pe alte cai.
De acord ca pozele sa fie de calitate cat mai buna (numai color) si aici trebuie atentie mare pentru ca de multe ori o poza pe monitor este buna dar tiparit poate sa fie deja mult diferit, in majoritatea cazurilor spre rau ( mai ales daca sunt poze harti ,dar si la poze cu plante si altele).Si noi suntem pentru inserarea pozelor in text si niciun caz nu grupate ,este deja mult depasit.
Cap. XI-XII sunt bine pozitionate acolo unde sunt.
La Cap. VI Bolile si daunatorii cactusilor sunt de acord in totalitate cu cele scrise de Gino,accentul trebuie sa fie pe prevenire si folosirea atat a substantelor chimice dar si a bio.Deasemenea si ce priveste formatul cartii viitoare, sa fie cat mai mare.
Cele prezentate de mine este deasemenea ca si o sugestie si realizat asa cum vad eu se incadreaza la numar de pagini si preti la cel enumerat de Cristi.

Melchior

_________________
http://cactus2009.5mp.eu/web.php?a=cactus2009


          Sus  
 
MesajScris: Sâm Dec 15, 2012 9:23 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut,

Sunt și eu dispus să contribui la realizare unor capitole ale cărții, în prima fază. Cartea ar trebui să se adrese într-adevăr unui public mai larg, nu numai colecționarilor mai înfocați. Cred însă că o carte, să zicem de 120 de pagini din care 20 să fie planșe color, sau pozele din cuprins să echivaleze cu un număr de 20 de pagini, nu este prea atrăgătoare ca și imagine generală. Este prea mare partea de teorie in comparație cu numărul de poze care se pot pune. O carte despre orice fel de plante este mult mai atrăgătoare dacă arată plantele în imagini și mai puțin te îndoapă cu text. Mai ales că primul rol al cărții ar fi popularizare cactușilor. Degeaba pui 100 de pagini de text cu decrieri și sfaturi și arăți doar câteva plante. Mai ales acum că cărțile în general au ajuns din păcate un fel de balast tolerat al societății. Să popularizezi cactușii mai mult prin cuvinte decât prin imagni nu cred că va avea rezultatul scontat. Inversând proporția paginilor cartea ar fi mult mai atrăgătoare și expresivă din punctul de vedere al popularizării cactușilor. Deși este o lipsa de literatură în domeniu o carte simplă, cât mai decorată cu poze ar fi și mai vandabilă decât una axată mai mult pe teorie.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
MesajScris: Dum Dec 16, 2012 8:01 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Idealul este ca aceasta carte sa aibe niste coperti atragatoare,o calitate buna a hartiei si a fotografiei, sa aibe pozele inserate in text acolo unde se face referire la planta respectiva si sa aibe informatii corecte prezentate intr-un mod prietenos si clar. Daca astea se pot face la un pret rezonabil, putem spera in vanzari bune care inseamna mai multe persoane care vor prinde microbul cactusilor, mai multi colectionari si membri ai asociatiei. Pentru avansati nu inseamna mare lucru daca o carte are 10 poze cu grusonii sau espostoa in plus sau minus sau pozele sunt separate de text sau nu, va conta mai mult continutul in informatii al cartii si poate orgoliul de a avea in colectia personala o carte romaneasca.
Din propunerea facuta de mine privind cuprinsul cartii se poate retine ca prezentarea speciilor e scurta ca intindere. Nu s-a vrut asa. Un capitol poate avea o pagina, altul poate avea 50 de pagini.
Scopul ei e sa se vanda bine prin atractivitatea si informatia din ea si asta sa genereze noi cactusisti si membri ai asociatiei, nu sa il invete pe Neciu sa creasca pe radacina proprie Eriosyce laui. Neciu nu are decat sa experimenteze si sa isi bata capul si sa discute cu zeci de colectionari experimentati despre asta.
Cat priveste pozele cred ca trebuie exigenta maxima. Am mii de fotografii ale plantelor mele si nu cred ca as selecta pt o carte mai mult de 20-30 de poze, poate nici atat. Plantele sunt ok, pozele sunt clare, nu asta e problema. Problema e calitatea prezentarii plantei. De aceea am propus ca lucrul la carte sa se intinda pana la toamna viitoare pt a avea un intreg sezon de crestere la dispozitie pt a face poze optime intr-un format unitar. Pozele vor vinde in primul rand aceasta carte fiindca necunoscatorii nu au cum sa aprecieze calitatea informatiilor din carte decat dupa ce cresc cativa cactusi respectand instructiunile din carte si vazand ca au succes si ca plantele le cresc frumoase si le infloresc.
In pozele in care apar plante solitare (nu poze cu grupuri de plante) nu trebuie sa se vada mese, ghivece, buruieni, etichete scrise mai mult sau mai putin inspirat. Trebuie sa apara doar planta, dintr-o incidenta adecvata care sa ii sublinieze la maximum trasaturile si calitatile, iluminata favorabil, fara nici un defect de crestere sau boala, inconjurata de sol (ideal mici bucati de roca) care sa mimeze habitatul plantei. Ca sunt 50 de poze in carte, ca vor fi 100, fiecare din ele trebuie sa isi merite pe deplin locul in lucrare prin acordul coautorilor cartii independent de orgoliile lui X sau Y.

_________________
Cristi


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Cat costa realizarea unei carti?
MesajScris: Dum Dec 16, 2012 6:25 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Avand in vedere recenta initiativa a Asociatiei Aztekium de a scrie o carte destinata despre cactusi am aruncat un ochi in biblioteca personala pentru a vedea cam cat costa o carte pe raft. Am verificat niste carti cumparate in ultimii 2-3 ani.
Concluzie: pretul de vanzare in librarie a unei carti format A4, complet color, calitate foarte buna a editarii si pozelor este de cca 50 lei/200 de pagini.
Are cineva idee cam care e pretul de productie la o asemenea lucrare?
Stiu un caz al unei rude care a avut ambitia sa scrie o carte despre propria viata si a tiparit-o in vreo 200 de exemplare. El a platit tot si editura i-a impus sa isi si cedeze drepturile de proprietate in cazul unei reeditari.
Scenariu: am un material pentru o carte despre cactusi si merg la o editura. Daca lor li se pare un material bun platesc ei editarea recuperandu-si din vanzari cheltuielile sau eu duc si banii necesari tiparirii?Daca eu trebuie sa merg cu banii, asta inseamna ca, in cazul initiativei asociatiei noi va trebui sa suportam cheltuielile unei asemenea tipariri urmand sa ne recuperam banii din incasarile din vanzarea cartii.
Daca cineva are experienta in domeniu ar fi utila acum fiindca astfel ne putem gandi cum sa structuram cartea ca si format, intindere, la ce costuri sa ne angajam.
Eu am inceput sa ma interesez la edituri si sa caut informatii. Este disponibila si optiunea de tiparire la cerere-cum a spus si Eduart si trebuie sa vedem ce implicatii financiare are.

_________________
Cristi


          Sus  
 
MesajScris: Dum Dec 16, 2012 8:26 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Am gasit edituri care permit calcularea costurilor online.

Am ajuns la rezultatele:
format A4, coperta cartonata, 100 exemplare
-200 pagini toate color= 88,4 lei/carte sau 8854 lei total
-200 pagini toate alb negru=15,85 lei/carte sau 1585 lei total
-200 pagini din care 100 color= 52,15 lei/carte sau 5215 lei total
form at A4, coperta cartonata, 500 de exemplare
-200 pagini toate color= 86,94 lei/carte sau 43470 lei total
Obs. Nu e mare diferenta de cost/carte intre 100 sau 500 de exemplare.
IN COSTURI EDITURA PROCURA ISBN-UL, asigura editarea si transportul cartilor la beneficiar

Ca fapt divers, aici ne-am putea tipari revista asociatiei
format A5, 30 de pagini color, 100 de exemplare costa 10,45 lei/revista.

_________________
Cristi


          Sus  
 
MesajScris: Dum Dec 16, 2012 8:59 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 932
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Citat:
Apropos... cine va edita cartea?


Nu am pus intamplator intrebarea asta, la care nu a raspuns nimeni. Discutii se pot purta mult si bine. Cu cat mai multe discutii cu atat mai putina treaba facuta => am vazut de atatea mii de ori in viata mea chestia asta ca nu o sa ma convingeti ca nu-i asa. Este nevoie de cineva care sa fie "in charge" (romanescul responsabil imi sune total neautentic :lol: ) Cristi de exemplu are opinii bine conturate; el pare sa stie deja ce anume vrea sa faca si cum. Posibil sa mai fie si altul (altii) in situatia asta si in cazul asta avem deja o problema: chiar daca se va ajunge la un consens (fapt pentru care nu exista garantie - vezi orgoliile mentionate mai sus), acesta va fi rezultatul unui compromis vrand-nevrand ca sa mearga treaba mai departe. I acest caz, fericirt, cartea ar putea fi total neomogena.

Este nevoie de un editor care sa imprime linia cartii si sa asigure coeziunea si coerenta. Asta era scopul intrebarii. Desigur, daca nu-i secret.

Cheers,
Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
MesajScris: Dum Dec 16, 2012 9:09 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 27, 2008 9:44 pm
Mesaje: 320
Localitate: Baia Mare
Buna seara!

Citat:
Ca fapt divers, aici ne-am putea tipari revista asociatiei
format A5, 30 de pagini color, 100 de exemplare costa 10,45 lei/revista.


Da, mi se pare acceptabil la pret. Stiu ca mai trebuie adaugat 9% TVA la preti.

_________________
Hans


          Sus  
 
MesajScris: Dum Dec 16, 2012 9:48 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Eu unul nu m-am gandit la o persoana anume; unul din coautori poate fi editorul si el poate actiona in acord cu autorii capitolelor. Nu stiu sa existe secrete in aceasta initiativa sau oricum eu nu detin vreunul :D

_________________
Cristi


          Sus  
 
MesajScris: Dum Dec 16, 2012 9:51 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Aici am gasit site-ul editurii care are ofertele de mai sus
http://www.bibliotecadigitala.ro/?p=144

_________________
Cristi


          Sus  
 
MesajScris: Lun Dec 17, 2012 8:36 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 932
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Stiu ca nu-i secret, dar in opinia mea cineva trebuie sa fie in charge.

Cheers,
Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România