Prima pagină » Pentru cine nu stie » Intrebari, raspunsuri

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: de unde pot cumpara?
MesajScris: Sâm Iun 13, 2009 1:58 pm
  


Membru din: Lun Iun 01, 2009 9:28 am
Mesaje: 2
Buna ziua!
As dori sa achizitionez un cactus cu flori mari, de preferinta albe, dar nu cunosc specii de astfel de cactusi. Puteti sa-mi recomandati vreo specie de acest fel si locul de unde as putea cumpara un asemenea cactus?
Va multumesc, Cris


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Iun 13, 2009 9:21 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Bună seara,

Îţi urez bun venit Cris.

Cred că putem găsi câţiva cactuşi mai mici cu flori albe. Flori mari albe au genurile Echinopsis, Setiechinopsis, Selenicereus, Gymnocalycium. Poate aceste nume nu îţi spun prea mult, poze despre ele găseşti la galerie

http://www.aztekium.ro/gallery/index.php

Foloseşte optiune Căutare pentru a găsi mai uşor imagini despre aceste plante. Este însă nevoie de răbdare şi câteva condiţi specifice pentru aţi vedea un cactus înflorit.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Multumesc
MesajScris: Mie Iun 17, 2009 5:20 pm
  


Membru din: Lun Iun 01, 2009 9:28 am
Mesaje: 2
Va multumesc mult pentru informatiile furnizate. Mentionez ca am si eu vreo 20 de cactusi din care o parte mi-au si inflorit deja. Din pacate, nu le cumosc denumirea stiintifica. Am si unul care face niste flori mari, parfumate, albe, nocturne din prima specie mentionata de dvs, cred. Din nefericire, floarea nu tine decat o singura zi si nu face nici seminte astfel incat sa pot inmulti acest cactus. (iar segmente care sa se poata detasa si inradacina nu are acest cactus rotund si fara tepi).
Mai am cativa cactusi columnari mari, unul de aproape de 90 cm, verde-albastrui. Nici unul din ei nu au inflorit inca, desi ii am deja de cativa ani buni si au beneficiat de aceleasi conditii ca si ceilalti care au inflorit. Ati sti sa-mi spuneti cauza?
Va multumesc inca o data si va doresc toate cele bune si cactusi mari si frumosi.
Cris


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iun 17, 2009 8:14 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Cactuşii columnari înfloresc la o vârstă mai înaintată decât cei globulari. Această vârstă se situază undeva la 15 ani, poate şi mai mult, în funcţie atât specie cât şi de condiţiile care li se asigură. Cel mai important este expunerea cât mai îndelungată la soare intens în perioada de vegetaţie. Faptul că un columnar are aproape un metru nu înseamnă că a ajuns la maturitate sexuală, ceea ce se manifestă de fapt prin înflorire.
Sunt specii de cactuşi care au nevoie de polenul altei plante, preferabil din aceiaşi specie, pentru a face seminţe (specii autosterile). Este cazul celor din genul Echinopsis, despre care cred că este vorba şi în cazul descrierii tale. Sunt şi specii de cactuşi care nu au nevoie de polenul altei plante (specii autofertile) pentru fecundare.
Dacă vrei şi poţi, pune câteva poze ale plantelor tale pe foum şi poate reuşim să-i identificăm într-o măsură oarecare deşi cu columnarele poate va fi un pic mai greu.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Ian 08, 2010 12:33 pm
  


Membru din: Joi Iul 16, 2009 4:05 pm
Mesaje: 32
buna ziua
poate sa-mi spuna cineva de unde pot cumpara semintze de brighamia insignis,pachypodium(in afara de lamereii si saundersii),dorstenia dar nu foetida?

_________________
http://enya.sunphoto.ro/ S-auzim numai de bine!


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Ian 08, 2010 9:13 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Ofertă de seminţe de Pachypodioum şi Dorstenia găseşti în lista de seminţe a lui Kohres, la acest link

http://www.koehres-kaktus.de/Downloads/sukkulenten.pdf

Din Pachypodium sunt vreo 20 de specii la pagina 17, iar din Dorstenia 5 la pagina 9. De Brighinia nu ştiu.

Informaţii despre plată şi livarea gaseşti pe pagina principală http://www.koehres-kaktus.de.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România