Prima pagină » Asociatia Aztekium » Viata asociatiei

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Propuneri activitati pe anul 2015
MesajScris: Sâm Ian 24, 2015 9:35 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Buna tuturor,
Va rugam sa veniti cu propuneri legate de activitatea asociatiei pe 2015: intalniri, actiuni etc.

_________________
Cristi


          Sus  
 
MesajScris: Dum Ian 25, 2015 10:46 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Salut prieteni !

1. Intalniri: pe termen scurt (februarie-martie), eu zic sa incepem cu o intalnire la Cluj - taman bine se trezesc si plantele din sera lui Cristi :) .As merge pe o intalnire scurta sambata-duminica, "stabilita dupa negocieri prealabile cu toti factorii implicati" :)
Si apoi sa mai vedem si alte propuneri de locatii.

2. Cred ca ne putem mobiliza pentru o actiune la Gradina Botanica Bucuresti - prilej sa facem reclama Asociatiei, si, poate, sa atragem noi membrii. Va trebui sa ne gandim un pic si la partea de PR, niste panouri/bannere, ceva prospecte si cereri de inscriere, etc. In afara de expunerea plantelor (si cu vanzare), ma gandesc ca ar fi potrivit un workshop/prezentare, etc.
Ar trebui sa ne gandim la perioada convenabila si la planul de program, apoi sa intram la negocieri cu conducerea Gradinii - stiu ca Gino are deja "intrare" acolo.

3. O actiune mai simpla ar fi sa stabilim cateva intalniri virtuale pe forum (data/ora fixate si anuntate prealabil), ocazie cu care sa tratam pe rand cate o tema de interes practic care sa se transforme apoi intr-un topic "pus sus" pentru uzul pasionatilor. Sa existe un "sef de lucrari" cu experienta care sa enunte ideile principale, apoi fiecare participant sa vina cu completari, propria experienta, etc.

4. O idee frumoasa (potrivita si pentru initiative individuale) ar fi prezentarea de expuneri pentru scolari (cred ca Misu organizase asa ceva la Mangalia, este de laudat). In astfel de ocazii, de efect ar fi si afisarea unui mic banner al Asociatiei - daca am ocazia o sa-mi comand asa ceva.

5. Sa nu uitam ca forta Asociatiei sta si in numarul membrilor. De aceea trebuie sa avem in vedere :
A - cultivarea relatiilor cu actualii membrii (parerea mea este ca ar trebui sa existe cel putin 2 comunicari scrise/vorbite pe an cu fiecare membru)
B - oricare metoda de a atrage noi membrii este binevenita - si trebuie sa constituie o preocupare permanenta a conducerii Asociatiei. De pilda, pe prima pagina a siteului nostru (dar si pe cea a forumului) ar trebui sa troneze un banner mare cu textul " DEVINO MEMBRU ACC AZTEKIUM !" cu link catre o pagina de explicatii avantaje, procedura, etc.
Apoi, eu nu m-as da in laturi de a "cumpara" inscrierea contra unui pachet de plante ! Poate ca respectivul va ramane membru si anul urmator !

Inchei aici deocamdata !

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
MesajScris: Dum Ian 25, 2015 5:45 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Ar trebui sa facem un banner din material plastic al asociatiei pe care sa il abordam oriunde exista o intalnire desfasurata sub egida acesteia. Unul de cca 2-3m lungime si 1m latime. Daca avem un desen frumos cu sigla, numele , adrese de contact pot vorbi eu la Cluj, sigur gasesc firme care fac asa ceva.
Putem incepe cu o intalnire la Gilau, dupa luna februarie (am o perioada foarte plina acum).
Marea intalnire anuala: se ofera cineva?

_________________
Cristi


          Sus  
 
MesajScris: Lun Ian 26, 2015 9:31 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Joi Aug 07, 2008 9:35 am
Mesaje: 57
Localitate: Baia Mare
O zi bună tuturor,

La Baia Mare este în construcţie un nou parc, "Parc Central" pe locaţia fostelor sere, printr-un proiect finanţat UE. Printre atracţiile parcului va fi un pavilion expoziţional care să găzduiască lucrări ale sculptorului băimărean Vida Geza, alături de colecţia de cactuşi şi alte plante suculente care a fost în urmă cu mulţi ani a artistului. Din păcate încă nu ştim data finalizării construcţiei parcului şi nici data la care se va deschide oficial. Cred că va fi un punct de atracţie pentru iubitorii de cactuşi. Dorim să facem o întâlnire a colecţionarilor la Baia Mare, după deschiderea noului parc. Vă vom ţine la curent cu informaţiile despre stadiul lucrărilor la pavilionul expoziţional, momentan este finalizată construcţia pereţilor din zidărie. Organizarea concretă a întâlnirii de la Baia Mare o vom discuta la momentul potrivit.

_________________
kaktuszjack


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România