Prima pagină » Asociatia Aztekium » Viata asociatiei

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Acord de colaborare
MesajScris: Lun Apr 24, 2017 6:53 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Joi Aug 07, 2008 9:35 am
Mesaje: 57
Localitate: Baia Mare
La sfârșitul săptămânii trecute am primit vizita colectivului de conducere a Asociația Publică Societatea Maghiară de Cactuși și Plante Suculente - Magyar Kaktusz és Pozsgás Társaság Közhasznú Egyesület. Cu această ocazie a fost semnat un acord de colaborare între cele două asociații. Acordul cuprinde:

ACORD DE COLABORARE

Între,
pe de o parte, Asociația colecționarilor de cactuși Aztekium (Satu Mare 440103, str. Zorilor nr.7 România), pe de cealaltă parte, Asociația Publică Societatea Maghiară de Cactuși și Plante Suculente - Magyar Kaktusz és Pozsgás Társaság Közhasznú Egyesület, (4078 Debrecen, Haláp tanya 93. Magyarország), având ca obiectiv următoarele:

1. Explorarea și conștientizarea reglementărilor valabile în țara fiecărui partener cu referire la plantele care trăiesc pe teritoriul respectivei țări dar și la plantele care provin din alte regiuni.

2. Realizarea schimbului de informații necesar colaborării, schimbul publicațiilor periodice editate de către părți, publicarea unor articole educative în publicații.

3. Promovarea și preluarea în vederea publicării de articole apărute în publicații, care intră sub incidența drepturilor de autor și sprijin pentru obținerea acordului sau aprobării preliminare de la autori pentru a fi posibilă publicarea.

4. Organizarea de evenimente comune, simpozioane cel puțin o dată pe an, în care se apreciază colaborarea din anul precedent. Rezultatele analizei se vor înregistra în proces verbal redactat în limbile părților în acord.

5. Pentru popularizarea reciprocă a cunoștințelor părțile se vor informa reciproc despre cărți publicate și alte publicații de interes în domeniul lor, care apar în țara lor, oferind ajutor la achiziția acestora.

6. În conformitate cu decizia părților de cooperare, Asociația colecționarilor de cactuși Aztekium este reprezentată de Lőrincz István (Baia Mare, 430333 str. Cireselor 18) și Neciu Cristian (Gilău 407310 str. Republicii) și Magyar Kaktusz és Pozsgás Társaság Közhasznú Egyesületet Csajbók József (Debrecen Jáger-dűlő) și Szászi Róbert (4078 Debrecen, Haláp tanya 93.) Părțile cooperante pot desemna și alte persoane care să le reprezinte.

7. Prezentul acord intră în vigoare la data semnării de către părți, dată specificată mai jos. Acest acord, este redactat în 6 adică șase exemplare în limba maghiară și română, din care fiecare parte va primi 3-3 exemplare. Rezilierea prezentului acord se poate realiza de comun acord între părți.

8. Realizarea si susținerea comunicării prin mijloace moderne electronice și informatice (sms, Skype), poștă electronică (e-mail), simpozioane online, pagini web, Facebook, comentarii la temele din forum pentru cunoașterea reciprocă între membrii asociațiilor.

Intră în vigoare: Baia Mare, 2017 aprilie 22


Lőrincz István Neciu Cristian Csajbók József Szászi Róbert


______________________________ ______________________________
Asociația colecționarilor de cactuși Aztekium Magyar Kaktusz és Pozsgás Társaság
Satu Mare 440103, str. Zorilor 7. 4078 Debrecen, Haláp tanya 93.
România Magyarország



Am avut deja un acord de colaborare cu Asociația din Debrecen. Am colaborat cu ei în mai multe activități comune. Sperăm într-o colaborare bună și pe viitor.

_________________
kaktuszjack


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Acord de colaborare
MesajScris: Lun Apr 24, 2017 5:55 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
M-am bucurat sa ii cunosc pe colegii din Ungaria si sa reconfirmam colaborarea noastra. Este un lucru frumos si util tuturor colectionarilor de cactusi din tarile noastre si mi-ar placea sa avem cat mai multe activitati comune.
P.S. La Colectia Vida Geza am vazut o agave inflorita!

_________________
Cristi


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România