Prima pagină » Asociatia Aztekium » Viata asociatiei

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Chrudim 2018
MesajScris: Joi Oct 04, 2018 7:49 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 27, 2008 9:44 pm
Mesaje: 320
Localitate: Baia Mare
Buna seara!


Pavel Pavlíček locuieste in Chrudim, este initiatorul si organizatorul Targului de cactusi.
Chrudim este un oraş amplasat pe cursul râului Chrudimka, în regiunea Pardubice din Boemia de est, Cehia. Distanta intre Praga si Chrudim este de 130km,

https://www.cact.cz/


Imagine

Imagine

Imagine

Se va continua

_________________
Hans


          Sus  
 
Neconectat
 Subiectul mesajului: Re: Chrudim 2018
MesajScris: Mie Noi 28, 2018 9:07 pm
  


Membru din: Sâm Noi 08, 2008 10:33 pm
Mesaje: 4
Buna seara!

Dragi prieteni,

Va relatez cateva detalii despre vizita facuta anul acesta, la expozitia de cactusi din orasul Chrudim, o calatorie si o experienta de neuitat. Nu stiu cum sa o numesc, viciu, impatimire, slabiciune, orice s-a spus despre ea pana acum, pasiunea pentru cactusi uneori nu are limite. Ca si anul trecut, anul acesta in data de 29 septembrie, am hotarit 4 persoane sa vizitam expozitia de cactusi din orasul Chrudim - Cehia: Nevezi, Dumbraian, Belu, Nitu.


Se va continua

_________________
George Niţu


          Sus  
 
Neconectat
 Subiectul mesajului: Re: Chrudim 2018
MesajScris: Vin Noi 30, 2018 6:32 pm
  


Membru din: Sâm Noi 08, 2008 10:33 pm
Mesaje: 4
Buna seara!

Dupa vizita de anul trecut, eu si Belu stabiliseram sa nu mai mergem anul acesta, dar se pare ca am raspuns prezent cu mult entuziasm si daruire. Am plecat cu Belu din gara Craiova, in data de 25 septembie, spre Braila. Desi distanta Craiova - Braila este destul de mare, timpul a trecut neasteptat de repede cu un Belu expansiv, amuzant si pus pe sotii. La Braila ne-am intalnit intr-o atmosfera placuta cu Dumbraian. Am efectuat o vizita fulger la colectia Dobrota, unde alaturi de sotia dansului am depanat multe amintiri cu senzatia ca domnul Dobrota este alaturi de noi. La domiciliul lui Dumbraian, inainte de odihna, am vazut o colectie impresionanta e cactusi si plante suculente, apoi am stat impreuna la masa si am discutat multe dintre gandurile si proiectele noastre pe viitor. Intalnirea nu a fost lipsita de lichidul antiseptic, palinca dobrogeana, care ne-a convins sa devenim mai glumeti, sa discutam vrute si nevrute si sa ne tachinam.

Imagine


Imagine

Imagine

Imagine

Se va continua

_________________
George Niţu


          Sus  
 
Neconectat
 Subiectul mesajului: Re: Chrudim 2018
MesajScris: Mar Dec 18, 2018 9:34 pm
  


Membru din: Sâm Noi 08, 2008 10:33 pm
Mesaje: 4
Buna seara!

A doua zi ne-am imbarcat la ora 05:00 si am plecat spre Satu Mare unde urma sa ne intalnim cu Nevezi. In drum spre Satu Mare ne-am propus sa ne oprim si la colectia plina de farmec a lui Mircea Pop. Eu personal, mi-am dorit foarte mult sa il cunosc pe Mircea, dar datorita presiuni timpului cat si a schimbari de directie a traseului, nu s-a mai realizat aceasta intilnire. Sper sa existe alta ocazie.
Ajunsi in dupa-amiaza zilei de 26 septembrie la Satu Mare, echipa a devenit completa, alaturandu-se grupului si Nevezi, copilotul care ne-a condus in drumul spre Chrudim. Un real ajutor a fost faptul ca el este cunoscator de limba maghiara si germana. La Satu Mare am retrait satisfactia de a-l intalni pe Mircea Savu. Ca de fiecare data, l-am gasit ospitalier si bine dispus, cu o pasiune aparte pentru cactusi, avand o colectie mica dar deosebita. Dupa o odihna bine meritata, ne-am stabilit locurile in masina si cu experienta de adevarat pilot a lui Dumbraian, s-a dat startul la un drum lung dar foarte placut.


Imagine

Imagine
Discocactus horstii

Se va continua

_________________
George Niţu


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România