Prima pagină » Asociatia Aztekium » Viata asociatiei

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: În vizită la Sorin Copăcescu
MesajScris: Joi Mar 28, 2019 6:56 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 23, 2018 6:25 pm
Mesaje: 39
Localitate: Baia Mare
Buna seara!


În vizită la Sorin Copăcescu






Imagine

Imagine
Sorin Copăcescu

Cea mai importantă și mai completă carte tipărită în România despre cactuși îl are ca autor pe Sorin Copăcescu. Volumul de 800 de pagini este rodul unei munci continue timp de peste 20 de ani.Tocmai pentru că este unul dintre cei mai importanți și experimentați cactusiști din România, mi-am dorit de mult timp să-l întâlnesc pentru a-i lua un interviu și pentru a-i vizita colecția.
Împreună cu Ioan Nevezi din Baia Mare, am făcut o excursie la Craiova în 23 martie 2019 pentru a-i întâlni pe colecționarii de cactuși de aici, cu atât mai mult cu cât aici locuiesc nume cu rezonanță printre iubitorii de cactuși.
Sorin Copăcescu locuiește într-o casă monument istoric, construită în anii 1800. Tot ce este aici este impresionant, începând cu arhitectura, biblioteca, obiectele adunate pe parcursul unei vieți de om, și până la povestea câinelui de 45 de kilograme care a fost salvat de la moarte și hrănit cu biberonul încă pe când avea 400 de grame.
La cei 78 de ani, Sorin Copăcescu ne-a întâmpinat cu aceeași dragoste cu care părinții își primesc acasă copiii, pentru simplul fapt că avem aceeași pasiune: cactușii. Ne-a spus povestea vieții sale, asupra căreia vom reveni într-un articol ulterior, după care ne-a prezentat colecția în care se păstrează multe din exemplarele prezentate în volumul Cactușii, dar și plante adunate de la colectionari care au făcut istorie în domeniu, cum ar fi doctorul Vișinescu. Grusonii de 50 de ani, Cereus spiralis de peste un metru și jumătate, Copiapoa, Mammillaria, ariocarpuși uriași, plante columnare mai bătrâne decât mulți dintre cititorii noștri, sunt doar câteva dintre exemplarele unice care stau alături de plante extrem de rare, existente în foarte puține colecții. Când l-am vizitat, Copăcescu nu își scosese încă plantele pe terasă, însă și în camera de iernat plantele sunt frumos aranjate, pe etajere la care ai acces doar cu scări și structuri de schele.
După ce ne-a oferit cu generozitate lăstari, ghivece cu cactușii din care avea mai multe exemplare, și chiar o tavă întreagă cu plăntuțe obținute din semănături, Sorin Copăcescu ne-a demonstrat că talentul său nu se limitează la creșterea cactușilor, ci este un adevărat maestru și în arta culinară.
Cele câteva ore petrecute în compania lui Sorin Copăcescu au trecut pe nesimțite, dar în acest timp am descoperit valențele maxime a ceea ce înseamnă prietenie, modestie, știintă și cultură, generozitate, pasiune etc.
Un OM de mare valoare în adevăratul sens al cuvântului, așa este Sorin Copăcescu!

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

_________________
Ferocactus


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România