Prima pagină » Asociatia Aztekium » Viata asociatiei

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: In vizita La Eugen Belu
MesajScris: Mar Apr 09, 2019 7:51 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 23, 2018 6:25 pm
Mesaje: 39
Localitate: Baia Mare
Bună seara!


La Eugen Belu nu se stă ”cu dinaintea goală”

Imagine
...........................................................................Eugen Belu

Prietenia și legăturile între oamneni este cel mai important lucru pe care-l cultivă Asociația Aztekium, pe lângă dragostea pentru cactuși. Eugen Belu din Craiova este cunoscut de toți cactușiștii cu experiență din țară și străinătate, tocmai pentru că are un adevărat cult al prieteniei, este un om vesel care știe să se bucure din suflet de toate lucrurile mărunte, are o autoironie greu de egalat și în plus de toate are o generozitate rar întâlnită.
La finalul lunii martie 2019 l-am vizitat împreună cu Ioan Nevezi din Baia Mare. Am setat pe GPS strada pe care locuiește iar când ne-am apropiat am făcut imprudența să-l oprim, gândindu-ne că-i simplu să-l găsim, că doar locuiește la numărul 1. Dar surpriză: în Craiova numărul 1 de casă este la jumătatea străzii.
Nici n-am apucat bine să intrăm în curte, că Eugen Belu ne-a așezat la masa de pe terasă și ne-a pus în pahare spunând cu zâmbetul pe buze: ”nu-i voie să stați cu dinaintea goală”. N-am mai auzit până atunci această expresie, dar este cât se poate de sugestivă pentru ospitalitatea care-l caracterizează.
Gospodăria lui Eugen Belu este cu atât mai interesantă cu cât are în curte o fântână arteziană cu un susur de apă extrem de relaxant, are o multitudine de plante în jurul casei inclusiv bambuși, iar pasiunea lui pentru antichități îi lasă pe vizitatori cu gura căscată. Eugen Belu are o colecție impresionantă de rățuște.
După ce ne-a spus povestea pasiunii lui pentru cactuși, pe care o vom publica în cartea cu toți colecționarii de cactuși Aztekium, Eugen Belu ne-a invitat în seră.
Este prima seră cu turnuleț pe care am văzut-o. Mai exact, în mijlocul serei i-a înălțat acoperișul (ca o turlă de biserică) pentru a le oferi spațiu cactușilor de dimensiuni mari, plantați direct în pământ, și care în 15 ani au ajuns la dimensiuni impresionante, chiar și de 4 metri. Eugen Belu are extrem de multe plante rare, iar dragostea lui în îngrijirea cactușilor se vede din multitudinea de altoiri. Toate polițele din seră sunt pline de tăvi e cu plante repicate, obținute din semănături. În seră are și o microseră de aproximativ un metru pe un metru în care se dezvoltă semănăturile cu temperatura și lumina bine controlate.
Eugen Belu are foarte multe plante rare de la târgurile la care a participat dar și plante îngrijite cu mare drag care provin din colecțiile colecționarilor celebri gen Vișinescu, Dobrotă, Copăcescu etc. Eugen Belu nu s-a axat pe un anumit gen de cactuși, ci și-a completat colecția cu plante din toate genurile, dar axat pe variantele mai rare, exclusiviste și care-i sunt pe gustul lui. Când ne-a arătat plantele multiplicate din semănături sau altoiri, la fiecare tavă cu cactuși rari, Eugen Belu ne-a întrebat: de ăsta ai? De ăsta ai? În câteva minute a umplut o tăviță cu adevărate bijuterii vii, iar la un moment dat i-am spus de rușine ”nu mai puneți că mi-ați dat deja suficiente”, dar răspunsul a fost: tu n-ai auzit de Belu? Că eu dau din tot sufletul plante celor care știu că se bucură de ele și care le îngrijesc? Darurile neprețuite oferite cu atâta generozitate de Eugen Belu au avut ca argument și faptul că fiind membru în asociație de relativ puțin timp, n-am apucat să găsesc asemenea plante rare, plus că sfatul lui Belu a fost: din moment ce nu ai prea mult spațiu și crești cactușii pe balcon, trebuie să te axezi pe exemplare mici, frumoase și rare, care să-i surprindă pe cei care te vizitează. Este copleșitoare o asemenea generozitate, însă Eugen Belu este la fel cu toți cei care-i împărtășesc pasiunea.
La întâlnirea cu Eugen Belu a venit și Bogdan Naidin, un alt colecționar împătimit din Craiova, membru și el al Asociației Aztekium, cu atât mai mult cu cât este și el prieten de mulți ani cu Ioan Nevezi. Am profitat de ocazie și i-am luat și lui un interviu mai ales că are o vastă experiență și multe lucruri interesante de povestit.
Dacă nu se întuneca nu ne-am fi lăsat duși din seră. Eugen Belu ne-a invitat în casă unde a fost repriza a doua a expresiei ”nu stați cu dinaintea goală”, dar de această dată însoțită de fel de fel de specialități culinare, care ne-au demonstrat că Eugen Belu are un talent deosebit și în materie de gastronomie. După o asemenea întâlnire, la plecare cuvântul de ordine a fost în loc de ”la revedere”, ”Mulțumesc!”. Mulțumim Eugen Belu!!!

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
........................................................................Bogdan Naidin

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

_________________
Ferocactus


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România