Prima pagină » Discutii despre cactusi » Prezentarea cactusilor din natura

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Oferta naturii
MesajScris: Sâm Aug 23, 2008 7:38 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut tuturor,


Am deschis ultimul link postat de Eduart în Surse de informare şi am dat de această poză


http://www.cactusadventure.com/gallery_lk_sulcorebutia/gallery.php?p=Sulcorebutia_brevispina_KAS_88.jpg&pg=1


Mă întreb ce-i poate oferi bucata de stâncă acelei plante?

Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Aug 23, 2008 10:32 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 31, 2008 9:14 pm
Mesaje: 135
Localitate: Satu Mare
Buna!

Foarte, foarte interesant e modul in care s-au adaptat aceste plante.
Sulcorebutia inca nu am vazut sau auzit de ele.
Cred ca ii ofera un spate mare sau se pregateste pt olimpiada de alpinism

:wink:

_________________
AlexT.


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Aug 24, 2008 6:39 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Eu cred ca intai i-a oferit-impreuna cu rocile vecine-o fanta in care s-a adunat praf si ceva materie organica si astfel samanta ajunsa acolo a putut germina.Apoi a fost tot asa un colector de apa de ploaie, concentrand precipitatia spre zona cu planta. Este o sursa de minerale pentru planta si un suport fizic. As intreba mai degraba: ce ii ofera planta rocii respective?
Alex, in acest domeniu depinde numai de tine pana unde vrei sa mergi. Poti sa ramai cu 10 cactusi no-name si sa te bucuri de ei si unii chiar iti vor inflori. Poti sa ajungi sa ai o colectie de mii de specii si varietati si sa le cunosti locul de unde provin si necesitatile de cultura. poti la unmoment dat sa incepi sa calatoresti pentru a-i vedea la ei acasa, in toata splendoarea sau (dupa caz) pipernicia lor :D .
Numai bine,

_________________
Cristi


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Aug 31, 2008 9:41 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Oare aici ce se întâmplă?

http://www.aztekium.ro/gallery/displayimage.php?album=47&pos=29

Este oare răzbunarea naturii sau lupta pentru viaţă a unor plante?

Merită acest album urmărit de la început pînă la capăt.

Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Dec 20, 2008 11:51 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Câteva imagini şi aceeaşi intrebare: cum pot suprvieţui aceste plante în asemenea condiţii ?

Imagine

Imagine

Imagine

Fotografiile au fost făcute pe Insula Tenerife la începutul acestui an de către J. Kajdacsi.
Este plauzibilă părerea lui Cristi prezentată anterior dar cred că nu în fiecare zi întâlneşti asemenea imagini.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Dec 21, 2008 12:04 pm
  


Membru din: Lun Dec 15, 2008 5:58 pm
Mesaje: 63
Buna ziua!
Am urmarit atat fotografiile din Tenerife , cat si pe cele de pe Isla Margarita...Exceptionalele multumesc si ii felicit pe cei ce ne ofera asemenea imagini!
V-as supune atentiei trei fotografii tot cu plante din genul Melocactus de pe insula Guantanamo-iata ca sunt si lucruri frumoase acolo!!!-care cresc , spun autorii, pe un recif de orali; parerea mea este ca e vorba de un calcar cochilifer foarte asemanator cu cel din Dobrogea, din cariera de la Deleni, pentru ca , in ultima fotografie, langa planta, se vede un numulit.:
http://www.tephroweb.ch/kuas/harlowii.htm
Cu respect,


          Sus  
 
Neconectat
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Dec 21, 2008 1:31 pm
  


Membru din: Joi Aug 14, 2008 12:08 am
Mesaje: 49
Localitate: Bucuresti
Salute!


Cu riscul de a starni pasiuni si de a declansa adversitati si cu speranta de a nu vedea acest post TEHNIC, ajungand din nou la galcevi, va voi spune ceea ce stiu, desi cunostiintele mele contravin credintelor voastre.

Oamenii traiesc din conditionari: plantele au nevoie de pamant si de apa ca sa supravietuiasca... si asta fiindca noi traim in locuri in care este pamant si in care este apa. NU ne putem imagina ca ar putea fi altfel. Majoritatea am ajuns la concluzia ca plantele pot trai cu putina apa --> de ce sa nu facem pasul urmator? Xerofitele pot trai fara pamant.

Plecand de la aceste conditionari ale apei si pamantului ca necesitate pentru plante - istoric vorbind - cultura cactusilor in 'captivitate' a fost studiata mai ales de catre gradinarii-comercianti de plante, interesati in promovarea si vanzarea lor. Botanistii au studiat xerofitele in laboratoare si in habitat, preocuparea lor pentru cultura practica a acestor plante fiind minima.

Din aceasta combinate intre conditionarile noastre si cultura cactusilor, facuta de oameni care - sub imperiul acelorasi conditionari - au incercat sa adapteze ceea ce stiau la noile lor 'produse', s-a nascut cactosfilia actuala si - ca fruct al ei - toata literatura de specialitate.

Este paradoxal sa vedem cat de false sunt sfaturile date in aceste carti!

Informatiile vizuale de pe internet sunt insa un bagaj care nu poate fi ignorat --> privind aceste fotografii si citind informatii conexe, putem intelege: cactusii (ca si alte xerofite) sunt mai ales mancatori de piatra si mai putin traitori in pamant, asa cum intelegem noi acest termen!!... die el pamant de padure, de musuroaie de cartita, de gradina, de brazda sau de alt fel.

Adica, pe intelesul oricui: chiar si cand nu ploua, cactusii continua sa corodeze si sa dizolve piatra in care sunt prinsi, pentru a consuma si fotosintetiza proteine si aminoacizi din piatra seaca - si la propriu si la figurat.

Desigur va veti intreba cum. Iata raspunsul: in radacinile lor traiesc simbiotic, bacterii care fac treba pentru e. Cu ajutorul reservelor de apa ale plantei, secreta acizi care dizolva roca si extrag din ea sarurile minerale necesare si lor si plantei, aceasta din urma platind serviciul cu un mediu prielnic de viata si cu substante nutritive complexe.

De aceea, numarul cactusilor care nu au nevoie de sol organic, daca au sol mineral este mai mare decat al acelora care au intr-adevar nevoie de sol organic.

Ceea ce vedem in fotografie nu este extraordinar decat pentru noi, cei care inca nu am inteles cum functioneaza xerofitele --> in fapt ceea ce vedem este pura normalitate.

Mi-au trebuit 20 de ani ca sa inteleg ca nu stiam nimic despre cactusi si ca trebuie sa o iau de la 0! Asa am facut si am descoperit o lume stranie si cu satisfactii nebanuite: plantele mele aratau ca plantele din natura! Neumflate si nedeformate, sanatoase si depasind limitele de rezistenta cu care suntem obisnuiti. Plante care nu mor si nu se pierd. Plante care beau apa, fara sa te temi ca se duc... si vorbesc de acele plante pe care majoritatea inca le au altoite si se mira cand le vad undeva, pe radacini proprii.... daca le vad arareori prin colectii.

Fac mentiunea, pentru aceia de aici care nu imi cunosc colectia ca am cultivat pe radacina, absolut toti cactusii rari, dificili si foarte dificili, fara a le da un tratament preferential... afara de solul in care se aflau.

Va dorec numai bine!

Dag

_________________
homo homini lupus est


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Dec 27, 2008 8:26 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Unii dintre voi poate cunosc fotografia... Cotyledon orbiculata var. orbiculata, planta naturalizata la Piha (Lion Rock):

Imagine

Toate cele bune,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Dec 29, 2008 10:04 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut tuturor,

Am mai găsit câteva poze interesante, zic eu, făcute tot de J. Kajdacsi de astă dată în Cuba:

Imagine

Imagine

Imagine Imagine

Dag scrie:
Oamenii traiesc din conditionari: plantele au nevoie de pamant si de apa ca sa supravietuiasca... si asta fiindca noi traim in locuri in care este pamant si in care este apa. NU ne putem imagina ca ar putea fi altfel.


Trebuie să acceptăm că este altfel.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
Neconectat
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Dec 30, 2008 8:21 am
  


Membru din: Joi Aug 14, 2008 12:08 am
Mesaje: 49
Localitate: Bucuresti
La multi ani!


Iata un set de fotografii absolut splendide!

De curand, un membru vechi al forumului nostru punea o intrebare despre solul necesar pentru Melo --> iata ca din aceste fotografii se pot intelege doua aspecte:

1. Pe de o parte, care sunt necesitatile de sol ale unor Melo;

2. Pe de alta parte, cat este de benefica existenta a doua poluri de informare;

Cea de a doua ratiune a fost motivul pentru care am sprijinit si sprijin emulatia aici!

Va urez tuturor un An Nou Fericit!

Dag

_________________
homo homini lupus est


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România