Prima pagină » Discutii despre cactusi » Prezentarea cactusilor din natura

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Lege şi supravieţuire
MesajScris: Sâm Ian 03, 2009 1:51 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut tuturor

Printre pozele primite de la Janos Kajdacsi am găsit câteva făcute în regiune San Lui Potosi, pe marginera unui drum

Imagine

Imagine

Poate nu se vede destul de clar, sunt nişte "standuri" unde băştinaşii încearcă vândă diferite lucruri culese din natură pe bani mărunţi.

Imagine

Imagine


Nu ştiu ce s-ar putea spune! De o parte legea care interzice recoltarea plantelor din natură, de partea cealaltă băştinaşi care incearcă să supravieţuiească.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Ian 07, 2009 10:01 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 26, 2008 9:10 pm
Mesaje: 54
Localitate: Valea Seaca
Daca bastinasi traiesc din vanzarea acestor cactusi cred ca o duc bine au ce manca ca sunt cam durdulii.

_________________
mugurel


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Parerea mea...
MesajScris: Mie Ian 07, 2009 8:59 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 31, 2008 9:14 pm
Mesaje: 135
Localitate: Satu Mare
Salut!

E..., nu numai din asta o fi traind sunt si alte alternative sau asta este alternativa :D
Dat fiind ceea ce scrie dn-ul siuka ca e ilegal recoltarea plantelor din natură (poate nu se dau pe bani marunti) Nu imi dau seama!
Am vazut la o emisiune (canal documentar) tot asa bastinasi cum se aruncau in tufe dupa pisici si fel de animale.
Poi de mananca fel de si fel de animale ierburi si insecte numai durduli pot sa arate ! ;)

_________________
AlexT.


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Ian 08, 2009 6:43 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Mexicul e o tara splendida cu societate destul de polarizata.Are orase cum Romania inca nici nu viseaza si in acelasi timp oameni foarte saraci. Oamenii educati au slujbe bine platite (cam la 1000 dolari americani si peste) , iar cei saraci sunt la limita infometarii.
Acele plante sigur sunt foarte ieftine, m-as mira sa ceara mai mult de 10 dolari/planta si oamenii incearca sa le vanda pentru a cumpara o paine familiilor lor. Ei pot fi vinovati de lene-poate nu vor o slujba si prefera sa traiasca asa-avem si noi astfel de oameni-mai ales o anumita minoritate; statul e vinovat fiindca nu face mai multe pentru a le oferi posibilitatea sa aibe o slujba, iar colectionarii mai ales straini sunt vinovati fiindca ,cumpara astfel de plante. Daca nu ar avea cui le vinde, nu le-ar recolta.
E o situatie trista si fara iesire deocamdata.

_________________
Cristi


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 13, 2009 10:35 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Cred ca o solutie care ar ajuta din mai multe puncte de vedere ar fi invatarea acestor bastinasi sa inmulteasca aceste plante, o parte din plantele rezultate putand fi replantate in zonele de origine periclitate, o alta parte urmand a fi comercializat in mod legal. Cred ca in scurt timp ar scadea numarul speciilor pe cale de disparitie si ar creste si nivelul de trai al bastinasilor.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România